Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI BAŞ AĞRISI

doğum sonrası baş ağrısıDOĞUM SONRASI BAŞ AĞRISI

 

Birçok kadında doğum sonrasında baş ağrıları yaşanabilmektedir. Hamile kadınların %50 sinde doğumdan sonra gerilimden kaynaklanan baş ağrıları görülür. Kimi kadınlarda ise baş ağrılarının nedeni migren olabilir. Doğum sonrasındaki hormonal dalgalanmalar, anestezinin yan etkileri, uyku eksikliği ve stres gibi etkenler doğum sonrasında kadınlarda baş ağrılarına neden olabilir.

 

Gerilimden kaynaklanan baş ağrıları orta düzeyde bir ağrıya neden olur. Bu ağrı genelde boyun kısmında başlar ve tüm kafaya yayılır. Migren ise kafanın sadece bir kısmında veya her iki tarafında şiddetli bir ağrıya neden olur. Migrende ayrıca mide bulantısı ve ışığa hassasiyet de olur.

 

Doğum sonrasındaki baş ağrılarını hafifletmek için

 

1. Doğum sonrasında baş ağrılarınız olduğunda rahatlamaya çalışın. Yatağınıza uzanın ve birkaç dakika için alın bölgenize soğuk bir kompres yapın. Aromaterapi doğum sonrasındaki baş ağrılarınızı hafifletmeye ve rahatlamanıza yardımcı olacak bir başka yöntemdir. Bunun için lavanta, nane, sardunya, bergamot ve biberiye gibi esansiyel kokular kullanılabilir. Ayrıca stresten uzak durmaya çalışmanız da doğum sonrasında yaşanabilecek baş ağırlarını önlemeye veya etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

2. Doğum sonrasındaki baş ağrılarınızı hafifletmek ve önlemek için beslenmenize dikkat edin. Hamilelik döneminizde vücudunuzda birçok hormonal değişmeler oldu. Doğum sonrasında tüm bular normale dönerek bu süreçte uygun bir diyet uygulamaya ve doğur besinleri tüketmeye ihtiyacınız var. Çünkü açlık ve susuzluk baş ağrılarına neden olabilir. Kendinizi uzun süre aç ve susuz bırakmayın.

 

3. Eğer bebeğinizi emzirmiyorsanız doğum sonrasındaki baş ağrılarının çözümü için daha fazla seçeneğiniz bulunuyor. İlaç alımı bu çözümlerden birisi. Hekiminizin önerdiği bir ilacı alabilirsiniz. Esansiyel yağlar kullanılarak omuzlara ve boyun bölgesine yapılacak bir masaj oldukça rahatlatıcı olur.

 

4. Uykunuzu iyi almaya çalışın. Gece uykunuzu yeterince uyuyun ve gün içinde bebeğinizi uyuduğu zaman siz de şekerleme yapın.

 

Doğum sonrasındaki baş ağrılarının en kötüsü doğumu takip eden ilk 2 aylık dönemde daha yaygındır. Sonrasında baş ağrısı hafifler ve 6 aya kadar gider.

Yayınlanma Tarihi : 07.07.2014

10702

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim