Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI BAKIM

doğum sonrası bakımDOĞUM SONRASI BAKIM

Eğer henüz yeni anneyseniz kendinize zaman ayırmanız için pek de zamanınız olmayabilir. Fakat bebeğiniz için en iyi bakımı sağlayabilmeniz için yeni bir anne olarak siz kendi bakımınıza da özen göstermelisiniz ve bunun için zaman ayırmalısınız.

Kendi bakımınız için de zaman ayırarak özellikle doğum sonrası kadınlarda görülebilen lohusalık depresyonu riskini da azaltabilirsiniz.

Kendi bakımınız için neler yapabilirsiniz? İşte bazı tavsiyeler:

1. Fiziksel bakımınıza önem verin. Dinlenin, doğru beslenin ve düzenli egzersiz yapın.

2. Yakınınızdaki kişilerin fiziksek ve duygusal desteğini almaya çalışın. Ev işlerinde size yardımcı olabilecek kişilerden yardım isteyin. Eşinizin, ailenizin duygusal desteğini alın. Eşiniz ayrıca size ev işlerinde ve bebek bakımında da yardımcı olabilir.

3. Yeni anne olan kadınlarda zaman zaman olumsuz duygular gelişmesi normaldir. Sizi rahatsız eden, üzen şeyleri eşlinizle, arkadaşlarınızla, yakınlarınızla paylaşın. İçinize kapanmayın.

4. Olaylara pozitif bakmaya çalışın ve olumlu şeyler üzerinde odaklanın.

5. Kendinize çok fazla işe boğmayın. Sosyal şeylere de zaman ayırın. Eşinizle, arkadaşlarınızla, yakınlarınızla eğlenceli şeyler yapın.

6. Gerçekçi beklentilere sahip olun. Hiçbir insan mükemmel değildir. Mükemmeliyetçi olmayın. Kendinize gerçekleştirilebilir hedefler koyun. Örneğin gebelikte aldığınız kiloları hemen vermeniz mümkün olmaz. Bunun için kendinize zamana ayırın.

7. Mizah duygunuzu geliştirin. Gülmek size iyi gelecektir.

8. Gününüz iyi planlamaya gayret gösterin. Gün içinde yapılacak işler listesi oluşturun. Planınızda esnek olun ve gerçekçi planlar yapın.

9. Doğum sonrasında yaşamınızda olabilecek önemli şeyleri ertelemeye çalışın. Örneğin yeni bir eve taşınmak, yeni bir işe girmek v.b. Çünkü bu önemli değişmeler lohusalık döneminde sizi daha fazla strese sokabilir.

Yayınlanma Tarihi : 04.10.2013

3315

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim