Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI ANNENİN PSİKOLOJİSİ

doğum sonrası annenin psikolojisiÇoğu hamile kadın doğum sonrasında bir takım psikolojik ve duygusal değişimler yaşayabilirler. Bu aslında doğumun getirdiği normal bir durum olarak kabul edilebilir. Bu değişimlerin birçok nedenleri vardır. Doğumun zorlu geçmesi, annenin kendini yorgun ve halsiz hissetmesi, annenin hayatının yeni bir bebekle tamamen değişmesi, annenin kendine olan güven duygularındaki eksiklikler, bir bebeğe bakamama endişesi, zorluklarla başa çıkamama düşüncesi v.b. nedenler annede bazı psikolojik ve duygusal yıpranmalara yol açabilir.

Kimi zaman annede annelik hüznü denilen bir duygu da gelişir. Bu durumda ise yukarıdaki nedenlere ek olarak çeşitli kaygılar, korkular, zamansız ağlamalar v.b. durumlar görülebilir. Fakat annelik hüznü denilen durum çok fazla uzun sürmez. İyi bir bakım ve dinlenme, eş dost ve akrabaların desteğiyle kısa sürede atlatılabilir bir durumdur.

Bazı annelerde ise daha ileri derecede endişe ve stres durumları, panik atak gibi durumlar da görülebilmektedir. Panik atak durumlarında kadında yaygın endişe, nefes almada zorluklar, kalp çarpıntıları, göğüste ağrı, baygınlık gibi durumlar görülebilir. Endişe ve korku durumlarından dolayı çeşitli bağırsak hareketleri olabilir. Ayrıca annede ölüm korkusu, bebeğine bir şey olacağını hissetme, yersiz ve nedensiz korkular görülebilir.

Bazı annelerde ise çeşitli yakıntılar da gelişebilir. Bu takıntılardan dolayı sürekli temizlik yapma, sık sık el yıkama, sürekli bir kontrol hissi gelişir. Bu tür şeyler bazen daha ileri seviyeye de ulaşarak kişinin normal hayatını da etkileyebilir.

Depresyon da doğum sonrasında annelerde görülebilecek sorunlardandır. Depresyon ilk bir yılda çeşitli zamanlarda ortaya çıkabilir. Depresyon halinde annede kendini yorgun ve halsiz hissetme, değersiz hissetme, işe yaramaz hissetme, çocuğa karşı aşırı ilgi veya ilgisizlik, çocukla ve aile üyeleriyle ilgili yersiz duygular, kendini tükenmiş hissetme, uyku sorunları v.b. sorunlar görülebilir. Hatta annelerin küçük bir bölümünde daha ciddi psikiyatrik durumlar bile görülebilmektedir. Bu da zaten hem anneyi hem de aileyi oldukça fazla etkileyecektir.

Tabi tüm bu ve buna benzer sorunlar çözümsüz sorunlar değildir. Uygun önlemler ve tedavilerle bu durumların etkisi daha az hissettirilebilir ve çabuk atlatılabilir. Hatta bu gibi durumların önü alınabilir. Bunun için de annenin beslenme, dinlenme ve uyku düzenine dikkat etmesi, alkol ve sigaradan uzak durması, çok fazla kafeinli içecekler içmemesi, ilaçlarını doktor kontrolünde kullanması önemlidir. Diğer yandan yine doktor kontrolünde belirlenen bir egzersiz programıyla düzenli olarak egzersizlerini yapması gerekir. Bu arada düzenli olarak açık ve düzenli havada yürüyüşler yapmak, güneş ışığından faydalanmak, eve kendini hapsetmemek gerekir. Annenin kendi ait boş zamanlar yaratması da oluşabilecek psikolojik sorunları önleyecek bir etki yaratabilir.

Doğum sonrası gelişebilecek bu psikolojik ve duygusal sorunların çözümünde eşlerin ve diğer aile üyelerinin de katkısı önemlidir. Hatta bu konuda profesyonel bir destek alınıyorsa anneyle birlikte eşinin de yanında bulunması daha etkili olacaktır. Çünkü annenin en yakınındaki destekçisi olan eşin yayında bulunması anneye önemli bir moral destek sağlar.

Yayınlanma Tarihi : 25.07.2011

8421

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim