Haberler

Makaleler

DOĞUM SONRASI AĞRILARI HAFİFLETMEK İÇİN

doğum sonrası ağrıları hafifletmek içinDOĞUM SONRASI AĞRILARI HAFİFLETMEK İÇİN

Doğum sonrası ağrıları hafifletmek için bazı yollar vardır. Masaj, oturma pozisyonu, uyku pozisyonu gibi etkenler doğum sonrası ağrıları hafifletmede etkili olabilir. Aşağıda bu konuda bazı öneriler belirtilmiştir.

1. Bebeği emzirirken duruş pozisyonu rahat olmalıdır. Sırt olabildiğince dik olmalı ve öne doğru eğilmemelidir. Koltukta otururken bebeği emzirme durumunda ayaklar yere iyi basmalıdır. Sırtın düz durması için sırt arkasına bir yastık koyulabilir. Emzirirken bacak bacak üstüne atılmamalıdır.

2. Ayakta dururken ve yürürken dik durmalıdır. Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalıdır.

3. Sıcak bir banyo sırt ağrılarına ve kas ağrılarına iyi gelebilir.

4. Eğer bebek sürekli ağlıyorsa ve onu susturmak için sürekli ayakta dolaştırmak gerekiyorsa bu sırt ağrılarına ve yorgunluğa yol açar. Bunun yerine bebeği bir beşikte yacvaş sallamak ağrıları hafifletebilir.

5. Eğilirken sırtı eğmeden sadece ayaklardan bükerek yere eğilmek daha doğru olacaktır.

6. Doğum sonrasında düzenli egzersize devam etmelidir. Özellikle kol ve sırt kaslarının güçlenmesi önemlidir.

7. Gebelikte alınan kilolar da sırt ve diğer yerlerde ağrılara yol açabilir. Bu ağrıları hafifletmek için gebelik sonrasında düzenli olarak ve yavaş yavaş kilo vermeye çalışmalıdır.

8. Yatak çok yumuşak olmamalıdır. Hemen hemen sert bir yatakta uyumayı tercih etmelidir. Yüz üstü pozisyonda uyumamalıdır.

9. Ağrıları dindirme konusunda beslenme de fark yaratabilir. Hindistan cevizi ve tarçın karıştırılır. İçine 2 tane yumurta akı eklenerek çırpılarak karıştırılır. Doğum sonrası ağrıları hafifletmek için bu karışım her sabah alınır.

10. Ahududu yaprağının çağı doğum sonrası ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ayrıca doğum sonrasında uterusun eski durumuna dönmesine de yardım edebilir.

11. Adaçayı yağı, bargamot, melek otu veya gül bitkilerinin yağı ile mideye masaj yamak doğum sonrası ağrıları hafifletmeye yardımcı olabileceği gibi lohusalık depresyonuna da olumlu etki yapabilir. Bu uygulama doğum sonrasında ilk birkaç hafta için günlük olarak yapılmalıdır

Yayınlanma Tarihi : 20.11.2012

3389

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim