Haberler

Makaleler

DOĞUM SANCISINI BAŞLATMAK

doğum sancısını başlatmakDOĞUM SANCISINI BAŞLATMAK

Doğum sancısını başlatmanın sebebi nedir?

Doğum sancısını başlatmak doğumun ilaç vermek suretiyle yapay olarak başlatılmasıdır. ABD’de her 5 gebelikten 1 tanesinde doğum sancılarını başlatma suretiyle doğum işlemi gerçekleşmektedir.

Doğum sancısını başlatmanın birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında tıbbi komplikasyonlar, doğum zamanının geçmiş olması gibi daha birçok sebep sayılabilir.

Eğer aşağıdaki durumlar varsa hekim doğrum sancısını başlatabilir.

1. Doğum zamanını 1 – 2 hafta geçmiş olmak.  Eğer doğum zamanı geçtiyse anne ve bebek açısından risk vardır. Anne rahminde bebeği besleyen plasenta bu konuda yetersiz kalabilir. Ayrıca bebeğin hava yollarında tıkanma meydana gelebilir.

2. Yüksek kan basıncı ( preeklampsi ), gestasyonel diyabet, kanama, uterusta enfeksiyon gibi anne ve bebeğin sağlığını risk altında bırakan durumlar.

3. Bebeğin anne karnında daha fazla büyüyüp gelişemeyeceğini gösteren testler veya bebeğin kalp atımlarının anormal olması.

Doğum sancısı nasıl başlatılır?

Doğum sancısının başlatılmasına önceden karar verilir ve plan yapılır. Doğum sancısını başlatma konusunda aşağıdaki teknikler kullanılır.

Vajinaya rahim ağzını yumuşatan ilaç koyulması: Akşam veya sabah uygulanır. İlk kez gebelik geçiren kadınlarda bu yöntem tek başına yeterli olmayabilir.

Su kesesinin açılması: Vajinaya ilaç koyulduktan sonra eğer doğum başlamadıysa ( ilaç koyulduktan 8 – 10 saat geçmesine rağmen ) hekim su kesesini küçük bir iğne vasıtasıyla açabilir ve doğumu başlatabilir. Su kesesinin açılması ağrılı ve acılı bir işlem değildir.

Kasılmaları tetikleme: Kasılmaları tetiklemek için serum verilir. Doğumu başlatmak için en sık kullanılan yöntemdir. Fakat bu yöntemle başlatılan doğum sancısı doğal sancılardan daha güçlü olabilir.

Doğum sancısını başlatmanın riskleri nelerdir?

Genelde doğum sancıları yapay olarak başlatmak güvenlidir. Fakat doğum sancısını başlatma teknikleri daha önce sezaryen ameliyatı olanlar veya rahim bölgesinde ameliyat geçirenler için riskli olabilir.

Amniyotik kesenin açılması eğer doğum henüz gerçekleşmediyse enfeksiyon kapma riskini doğurmaktadır.

Kendi kendine doğum sancısı başlatmak mümkün müdür?

Evde kullanılan çeşitli doğal çözümlerin doğum sancısını başlatma konusunda işe yarayabileceği düşünülmektedir. Bu yöntemler aşağıda belirtilmiştir.

Cinsel ilişki: Cinsel ilişkinin kasılmaları artıracağı düşünülmektedir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar bu konuda yeterince güçlü deliller ortaya koymamaktadır.

Meme ucunu uyarma: Meme ucunu uyarmak oksitosin hormonu açığa çıkarır. Oksitosin hormonu kasılmaları doğal yoldan tetikler. Fakat serviksin bu iş için yeterli olgunluğa ulaşmış olması gerekir. Üstelik çok fazla uyarılma kasılmaların çok güçlü olmasına yol açar ki bu da bebek için riskli olabilir.

Bitkisel çözümler: Mavi yılan kökü, siyah yılan kökü ve daha birçok bitkisel çözümün doğum sancılarını tetiklemede işe yarayabileceği düşünülmektedir. Fakat bitkisel çözümlerin bu konuda etkili olduğuna dair bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Üstelik bitkisel çözümler uygun bir şekilde kullanılmadıkları zaman tehlikeli olabilir. Bu yüzden ilk olarak hekimle görüşmeden asla doğum sancısını tetiklemek için bitkisel çözüme başvurmamalıdır.

Hint yağı: Araştırmalar Hint yağının doğum sancılarını tetikleme konusunda işe yaramadığını göstermektedir.

Yürümek: Gebelik boyunca aktif kalmak için yürümek harika bir yoldur. Fakat araştırmalarda yürümenin de doğum sancısını tetikleme konusunda etkili olmadığı görülmüştür.

Unutulmaması gereken konu doğum sancısını başlatmak ancak medikal bir sebep olduğu sürece geçerli olmalıdır. Buna da ancak hekim karar vermelidir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar

Braxton Hicks Kasılmaları

Doğum Sacılarını Hafifletmek İçin Öneriler

8 Adımda Doğum Sancınızı Hafifletin

Yalancı Doğum Belirtilerini ( Sancılarını ) Nasıl Anlarsınız?

Yayınlanma Tarihi : 20.12.2012

44769

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim