Haberler

Makaleler

DOĞUM ÖNCESİ BAKIM

doğum öncesi bakımDOĞUM ÖNCESİ BAKIM

Doğum öncesi bakım gebelik süresince sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek doğurmak için sağlık bakımı, eğitim, danışmanlık gibi süreçleri kapsayan anne ve anne karnındaki bebek için yapılan bakımdır.

Doğum öncesi bakımın önemi nedir?

Doğum öncesi bakım hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Bu yüzden hekimle doğum öncesi bakı konusunda öncelikle ayrıntılı konuşmak, tavsiyelerini almak, gebelikte öncelikli konuları belirlemek oldukça faydalı olacaktır.

Doğum öncesi bakım gebelik komplikasyonları için faydalıdır. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre Amerika’daki hamile kadınların 1/3 ünde gebelik komplikasyonları yaşanmaktadır. Doğum öncesi bakım gebelik komplikasyonlarını ( prematüre doğum, doğum kusurları, düşük v.b. ) azaltmada ve semptomları yönetmede anahtar roldedir.

Doğum öncesi bakımın amacı hem annenin hem de bebeğin sağlığını, gelişimini ve beslenme durumunu gözleyip değerlendirmektir. Bu amaçla şu hususlar özellikle önemlidir.

1. Doğum öncesi vitaminleri alınmalıdır. Örneğin günde 400 mcg folik asit alımı doğum kusurlarını önlemede gereklidir.

2. Gebelik boyunca ilaç alımlarını hekim kontrolünde yapmak gerekir. Gelişi güzel ilaç kullanımı düşük, erken doğum, doğum kusurları gibi sonuçlara yol açabilir.

3. Gebelik boyunca sigara ve alkol kullanımından kaçınmalıdır.

4. X-Ray ışınlarından uzak durmak gerekir.

5. Kilo alımı kontrollü bir şekilde olmalıdır.

6. Mutlaka egzersiz yapmalıdır.

7. Dinlenmek oldukça önemlidir.

İyi bir doğum öncesi bakım için önceden ziyaret takvimi oluşturulmalıdır. Doğum öncesi ziyaret takvimi hekimle birlikte oluşturulur. Hekim ziyaret süreleri ve sıklıklarını bildirecektir. Yüksek riskli gebeliklerde ise ( örn: 35 ve ileri yaşlardaki gebelikler, diyabet hastaları, yüksek kan basıncı olanlar veya kronik hastalığı olanlar ) ziyaret sıklığı normal gebelik yaşayanlara göre daha fazla olabilir.

Doğum öncesi bakım artık gebe kalmadan once başlamaktadır. Gebe kalmak için gebelik öncesi bakım, hekime danışmak artık oldukça önemli hale gelmiştir. Gebe kalmadan once 3 ay süreyle sağlık durumunun gelişmesi istenen bir durumdur. Bunun için gebelik öncesinde folik asit alımına başlamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Sigara ve alkol kullananlar gebelk öncesinde bunları bırakmalıdırlar. Ayrıca gebelik öncesinde egzersiz ve sağlıklı bir diyete başlamak da önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 24.07.2012

6909

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim