Haberler

Makaleler

DOĞUM ÖNCESİ ALINAN VİTAMİNLER

doğum öncesi alınan vitaminlerDOĞUM ÖNCESİ ALINAN VİTAMİNLER

Gebelik döneminde hem annenin sağlığı hem de sağlıklı bir bebek için doğum öncesi vitaminleri olarak adlandırılan vitaminleri ve mineralleri almak tavsiye edilir. Bunlar annenin diyetinde her hangi bir besin eksikliğine karşı olarak hazırlanmış vitamin ve mineral destekleridir. Bunlar arasında folik asit, demir ve kalsiyum içerikleri oldukça önemlidir.

Hamile kadınlar neden folik asit, demir ve kalsiyum almalıdırlar?

Folik asit: Folik asit bebeğin beyin gelişimi için gereklidir ve bebekte doğum kusurlarının önlenmesinde yardımcı olur. Özellikle gebeliğin ilk 12 haftası boyunca günlük 400 mcg folik asit desteği alınması tavsiye edilmektedir.

Folik asitin doğal kaynaklarına örnek olarak yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, fasulye, turunçgilleri vermek mümkündür

Kalsiyum: Kalsiyum hem anne karnındaki bebeğin kemik gelişimine önemli katkılar yapar hem de gebelik döneminde anne adayının kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur.

Demir: Demir hem annede hem de bebekte kana oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Vitamin ve mineral destekleri sağlıklı bir diyetin yerine geçmezler. Vitamin ve mineral destekleri ancak anne adayının beslenmesinde görülen eksiklikler sonucu eğer gerekliyse hekim tarafından tavsiye edilir.

Doğum öncesi vitaminleri yan etkiye neden olur mu?

Doğum öncesi vitaminleri yan etkiye neden olabilir. Mide bulanması ve daha birçok belirtileri artırabilir. Bu durumda hekime bilgi vermek gerekir. Hekim vitamin desteğini değiştirebilir veya doğal besinlere ağırlık verebilir.

Yayınlanma Tarihi : 14.06.2012

4450

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim