Haberler

Makaleler

DOĞUM KUSURLARINI ÖNLEMEK İÇİN

doğum kusurlarını önlemek içinDOĞUM KUSURLARINI ÖNLEMEK İÇİN

Sağlıklı bir bebek için planlama yapmaya gebelik öncesinde başlamanız ve bunun gebelik boyunca da devam etmesi gerekir. Doğum kusurlarını önleyerek sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı artırmak için aşağıdaki ipuçları size oldukça fayda sağlayacaktır.

Folik asit desteği alın

Doğurganlık yeteneğindeki her kadının gebe kalmadan önce en az 3 ay öncesinden folik asit desteği almaya başlaması gerekir. Çünkü folik asit eksiliğinin doğum kusurlarının nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Gebelikte yaşanan folik asit eksikliği doğacak olan bebekte nöral tüp kusurlarına ( spina bifida gibi ) yol açabilir. Bu kusurlar gebeliğin çok erken dönemlerinde meydana gelebilir.

Gebelik öncesinde hekiminize görünün

Doğurganlık yeteneğindeki her kadının gebelik öncesinde hekime görünmesi gerekir. Özellikle kronik sağlık sorunları olan kadınlar için bu gebelik öncesi hekim ziyareti daha önemlidir. Gebelik öncesi hekim ziyaretiyle gebelikteki olası riskler belirlenip, bu risklere göre gebelik öncesi ve gebelik dönemi için bir plan geliştirilir.

Alkol almayın

Önlenebilir doğum kusurlarından birisi fetal alkol sendromudur. Bebekte hafif zihinsel ve davranışsal sorunlar, prematüre ölümü ve çeşitli engeller çıkabilir. Gebelikte alkol kullanımın güvenli bir miktarı yoktur. Yani gebelikte alkol tüketilmemelidir.

Sigaradan ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının

Hamile kadınların sigaradan kaçınmaları her zaman tavsiye edilmektedir. Çünkü sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak düşük riskini artırır. Sigaradan kaçınmak düşük riskini %5 oranında azaltmaktadır. Yine sigaradan kaçınmak düşük ağırlıklı doğum riskini %20, prematüre doğum riskini %8 ve ölü doğum riskini de %11 azaltmaktadır. Ayrıca sigaradan kaçınarak yeni doğan bebek ölümleri riskini azaltmak mümkündür. Bu da %5 lik bir oran demektir.

Çevresel zarlı maddelerden kaçının

Çeşitli kimyasalların doğum kusurlarında bir etken olduğu düşünülmektedir. Kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak daha güvenlidir. Eğer temizlik işinde çalışıyorsanız veya kimyasallara maruz kaldığınız bir fabrika işinde çalışıyorsanız eldiven, maske gibi önlemleri alın. Ortamın yeterince havalandırılmış olması da önemlidir. Evinizde boya, badana veya çeşitli ağır tamirat işleri varsa bunlara maruz kalmamaya dikkat edin.

Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için kritik hususlardan birisidir. Gebelikte sebze ve meyve tüketimi, tan tahıllar, fasulyegiller, yağsız protein ürünleri ve baklagiller tüketilmesi gereken besin gruplarıdır.

HPV testi yaptırın

HPV ( Human Papilloma virüsü ) doğum kusurlarıyla ilgili olmasa da erken doğum sancısı riskini artıran bir etkendir. Erken doğum çocuklarda akciğer yetmezliği ve ciddi beyin hasarı gibi riskler barındırır.

Gebelikte ilaç alımına dikkat edin

Gebelik döneminde ilaç alımı dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Bazı ilaçlar gebelikte güvenli olmayabilir. Bundan dolayı gebelikte ilaç kullanımı mutlaka hekimin izni ve tavsiyesiyle olmalıdır.

Bir genetik uzmanına görünün

Doğum kusurlarının çoğunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat çiftlerin aile geçmişinde doğum kusuru vakaları varsa gebelik öncesinde bir genetik uzmanına danışmak ve olası riskleri analiz etmek faydalıdır.

Stresinizi iyi yönetin ve rahatlamaya çalışın

Yapılan araştırmalar aşırı strese maruz kalan hamile kadınların çocuklarında doğum kusurları riskinin arttığını göstermektedir. Stresin ayrıca düşük, erken doğum ve kısırlık gibi konularla da bağlantısı vardır. Bu nedenle gebelikte stresi iyi yönetmek ve rahatlamak oldukça önemlidir. Bu konuda da egzersiz ve yoga, meditasyon gibi rahatlama teknikleri faydalı sonuçlar verir.

Yayınlanma Tarihi : 25.07.2013

4298

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim