Haberler

Makaleler

DOĞUM KUSURLARI RİSKİ

doğum kusurları riskiDOĞUM KUSURLARI RİSKİ

Doğum kusurları sık olmamakla birlikte çocukluk hastalıklarının temel kaynaklarından birisidir. Doğum kusurları ebeveynleri endişelendirse de risk genelde düşüktür. Bebeklerde doğum kusurları görülme riski %2 civarındadır. Bunların yarısı da genetik sorunlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bilimsel gelişmeler doğum kusurlarıyla doğan bebeklerde tatmin edici sonuçlar alınması oranını artırmıştır. Elbette ki doğum kusurları riskini azaltmak için gebelik öncesinde, gebelik döneminde ve doğum sonrası bazı özel bakım önlemlerini de almak gerekir.

Doğum kusurları riskini artıran faktörler

Annenin yaşı: annenin doğum yaşının 35 den daha büyük olması bebekte down sendromu ve diğer kromozomal problemler olması riskini artırmaktadır. Yaş arttıkça bu kromozomal problemlerin riski de dereceli olarak artar.

Bir önceki gebelikte doğum kusuru olması: Bir önceki gebelikte doğan bebekte eğer doğum kusur meydana geldiyse bu durum bir sonraki gebelikte de bu riski artıran bir etkendir. Örneğin eğer bir önceki fetusta kistik fibrozis gibi bir genetik hastalık oluştuysa sonraki çocuklarda bu risk %25 tir.

Aile geçmişinde genetik bir sorun olması: Aile geçmişinde genetik bir hastalık olması bebekte de genetik kaynaklı bir doğum kusuru olması riskini artırır.

Irk veya etnik köken: Irk veya etnik köken farkları bebekte doğum kusuru riskini artırabilir. Örneğin Amerika’da yapılan bir araştırmada Kafkasya kökenli insanlar arasında kistik fibrozis gibi genetik hastalıkların daha yaygın olduğu saptanmıştır.

Akraba evliliği: Yakın akraba evlilikleri bebeklerde doğum kusuru riskini artıran bir başka faktördür. Yakın akraba ilişkisi olan kişilerin evliliğinde bebekte genetik bir sorun görülme riski artar.

Bu tür riskleri olan kişilerin hekimlerine danışmaları uygun olacaktır. Hekim ayrıca bir genetik uzmanına görünmeyi tavsiye edecektir. Genetik danışmanı çeşitli testler yoluyla genetik bir hastalık riski olup olmadığını belirleyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 03.06.2013

3255

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim