Haberler

Makaleler

DOĞRU BEBEK MAMASI SEÇİMİ

bebek maması seçimiDOĞRU BEBEK MAMASI SEÇİMİ

Bebeğiniz için doğru mamayı seçmek için bebeğinizin hekimiyle konuşarak besinsel ihtiyaçlarını iyi öğrenmeniz gerekir. Sonrasında ise dikkat etmeniz gereken faktörler maliyet ve kolaylık…

1. Öncelikle anne sütünün bebeğinizin için en ideal besin seçeneği olduğunu bilmeniz gerekir. Eğer bebeğinizi emziremiyorsanız veya sütünüzle besleyemiyorsanız diğer bir seçeneğiniz demir katkılı bebek mamasıyla bebeğinizi beslemek olacaktır.

2. Bebek maması seçerken protein, sodyum, yağ ve şeker bileşimlerinin olmasına dikkat edin. Yani seçeneğiniz bebek mamasının özellikleri anne sütüne çok yayın olmalıdır. Bu nedenle alacağınız bebek mamasının etiketini dikkatlice okuyun.

3. Eğer bebeğinizde ishal varsa veya mızmız ve huzursuz görünüyorsa inek sütünün sindirmekle ilgili bir sorunu olabilir. Bebek maması bebekte bu etkilere yol açabilir. Bebeğinizin hekimine de durumu belirterek ve onun da onayını aldıktan sonra laktoz içermeyen bir bebek maması seçebilirsiniz.

4. Hangi bebek maması türünün sizin için en iyi olduğuna kara verin. Yani bütçeniz ve günlük yaşamınız açısından da uygun olmalıdır. Toz, konsantre veya hazır bebek maması seçenekleriniz bulunmaktadır.

5. Toz bebek mamaları fiyat olarak en ucuz olanıdır. Fakat hazırlanmaları diğerlerine göre daha uzun sürer. Karışımı iyi hazırlamak gerekir.

6. Konsantre edilmiş sıvı mamalar ise kuta içindedirler ve kullanmadan önce suyla sulandırmak gerekir. 1 gün içinde tüketilmeleri gerekir.

7. Kullanıma hazır bebek mamaları ise en uygun seçenektir. Tek ihtiyacınız olan sterilize edilmiş bir biberon ve biberon memesidir. Fakat bu seçenek en maliyetli olanıdır.

8. Bebek mamasını karıştırmadan önce kullanım yönergelerini mutlaka dikkatlice okuyun ve tarifi aynen uygulayın.

9. Eğer seçtiğiniz bebek mamasının bebeğinizde bir soruna yol açtığını düşünüyorsanız bebeğinizin hekimiyle durumu görüşün. Hekiminize danışmadan bebeğinizin mamasını değiştirmeyin.

10. Bebeğinizin hekiminden mama tavsiyesi isteyebilirsiniz.

11. Bebeğinizin mamasının sıcaklığını iyi kontrol edin. Kolunuzun iç kısmıyla kontrol edebilirsiniz. Sıcak mama bebeğin ağzını yakabilir.

12. Eğer bebeğinizin yediği mamanın çoğunu kusuyorsa gastro-özofageal reflü sorunu olabilir ve mamaya pirinç nişastası eklemek faydalı olabilir. Konuyu bebeğinizin hekimiyle görüşün.

13. Bebeğiniz mamayı yedikten sonra şiddetli bir şekilde kusarsa hemen bebeğinizin hekimini arayın.

Yayınlanma Tarihi : 25.11.2013

4498

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim