Haberler

Makaleler

DOĞMAMIŞ BEBEĞİN ZEKASINI GELİŞTİRMEK İÇİN

doğmamış bebeğin zekasını geliştirmek içinDOĞMAMIŞ BEBEĞİN ZEKASINI GELİŞTİRMEK İÇİN

Anne karnındaki bebeğin beyin hücreleri her dakika yenilenir ve gelişir. Doğum öncesi uygulamalar bebeğin beyin oluşumunu şekillendirebilir ve yaşam boyu çocuğun hayatına olumlu katkı sağlayabilir.

Bütün ebeveynler çocuklarının sağlıklı ve zeki olmalarını isterler. Fakat birçok aile bebeğin beyin gelişiminin anne karnında başladığının farkında değildir. Hamile kadınlar daha zeki bir bebeğe sahip olmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirler.

1. Anne karnındayken bebekle sık sık konuşulmalıdır. Bebekle konuşmak onun dili daha iyi kavramaya ve dil modellerini tanımaya başlamasına imkan tanıyacaktır. Bebeğe düzenli olarak kitap okumak, onunla konuşmak onu dış dünyaya hazırlayacaktır.

2. Stres düzeyini düşürmeye gayret göstermelidir. Annenin stresi bebekte olumsuz etkiler yapabilir. Bebeğin kişiliği ve gelişimi olumsuz etkilenebilir. Stresten kurtulmak için rahatlama egzersizleri yapmak, çatışmalardan ve gerginliklerden uzak durmak gerekir.

3. Sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır. Düzenli olarak yumurta yenmelidir. Yumurta anne karnındaki bebeğin beyin hücrelerini geliştirmeye yardımcı olur. Haftada 2 – 3 defa balık yemek bebeğin dil ve motor becerilerini geliştirir. Gebelik döneminde kılıç balığı, köpek balığı ve kral uskumru gibi yüksek civa oranına sahip balıkları ise tüketmemek gerekir. Bu konuda hekime danışarak bilgi alınabilir.

4. Gebelikte diş sağlığına önem vermek gerekir. Diş problemleri bebeğin erken doğmasına veya düşük ağırlıklı doğmasına yol açabilir. Bu bebekler öğrenme problemleri de yaşayabilirler. Aynı şekilde sigara içmek de benzer problemler ortaya çıkarabileceği gibi ek olarak başka sağlık problemlerine de yol açabilir.

5. Gebelikte bebeğin işiteceği şekilde sakin ve dinlendirici bir müzik dinlemek de anne karnındaki bebeğin zekasını geliştirebilir. Özelikle klasik müzik bu konuda çok etkilidir ve anne adayının da oldukça rahatlamasına katkı sağlar.

6. Anne adayları kendilerine çok iyi bakmalıdırlar. Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Bu bebeğin sağlığını ve gelişimini artırır.

7. Diyette yapılacak değişiklikleri mutlaka hekimle konuşmak gerekir. Anne adayları hekime danışmadan diyet değişiklikleri yapmamalıdırlar.

Yayınlanma Tarihi : 29.08.2012

12926

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim