Haberler

Makaleler

DOĞMAMIŞ BEBEĞİN BAKIMI

doğmamış bebeğin bakımıDOĞMAMIŞ BEBEĞİN BAKIMI

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için sağlıklı bir gebelik geçirmek çok önemlidir. Dolayısıyla bebek bakımının aslında anne karnında başladığını da unutmamak gerekir. Çünkü annenin gebelikte yapacağı olumlu veya olumsuz şeyler doğrudan bebeği etkileyecektir.

Aşağıda anne karnında bebek bakımıyla ilgili önemli ipuçları belirtilmiştir.

1. Sigara kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır. Sigara düşük, erken doğum ve bebekle ilgili diğer problemlerin riskini artırır. ( Gebelikte Sigara Kullanımı )

2. Alkol, uyuşturucu madde ve diğer yasal olmayan maddelerin kullanımından kesinlikle uzak durmak gerekir. Örneğin alkol bebekte fetal alkol sendromu ve diğer doğum kusurlarına yol açabilir.

3. Gebelikte ilaç kullanımı kesinlikle hekim tavsiyesiyle ve hekimin kontrolünde olmalıdır. Hekimin tavsiye etmediği hiçbir ilaç veya bitkisel destekleri kullanmamak gerekir.

4. Her hamile kadının sürekli danışabileceği, tedavi ve kontrollerini yaptırabileceği bir doğum uzmanının olması gerekir. Doğum uzmanının randevularına düzenli olarak gidilmelidir.

5. Gebelik boyunca sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak gerekir. Bol sebze ve meyve tüketmek oldukça önemlidir. Ayrıca hekimin önerdiği doğum öncesi vitaminleri de mutlaka almalıdır.

6. Balık yemeyi ihmal etmemelidir. Balık omega 3 yağ asitleri barındırır ve bu anne karnındaki bebek için oldukça faydalıdır. Diğer yandan yüksek civa oranına sahip balıkları tüketmemelidir. ( Gebelikte Balık Tüketimi )

7. Pişmemiş veya az pişmiş kırmızı ve veya kümes hayvanlarının etlerini tüketmemek gerekir. Pastörzie edilmemiş süt ve peynirlerden uzak durulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 13.09.2012

3330

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim