Haberler

Makaleler

DİYABET VE GEBELİĞE HAZIRLIK

gebeliğe hazırlık ve diyabetDİYABET VE GEBELİĞE HAZIRLIK

Eğer diyabet sorununuz varsa ( tip 1 veya tip 2 ) ve bir bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız bazı risk durumlarını düşünerek gebeliğe hazırlık yapmanız gerekir. Bunun için kan şekeri düzeyinizi kontrol altında tutmak, sağlıklı yaşam seçimleri gibi hususları dikkate almanız gerekir. Bunlar daha sağlıklı bir gebelik geçirmenize imkan sağlayacaktır.

1. Gebelik öncesi genel bir kontrolle işe başlayın. Gebeliğe hazırlanmak için ilk iş olarak hekiminizle görüşün. Hekim genel durumunuzu değerlendirecektir. Alına ilaçlar gözden geçirilecektir. Örneğin diyabet için kullanılan kimi ilaçlar gebelik döneminde tavsiye edilmemektedir. Hekim bu faktörleri değerlendirerek tavsiyelerde bulunacak ve diyabet tedavisini ona göre yönlendirecektir. Hekiminiz ayrıca yüksek riskli gebelikler konusunda uzman bir doğum uzmanına, uzman bir diyetisyene, diyabet eğitimcisine veya diğer uzman kişilere görünmenizi tavsiye edebilir.

2. Kan şekerinizi kontrol etmek üzerine odaklanın. Kan şekerinizi kontrol altında tutmak diyabet komplikasyonlarını önlemede en iyi yoldur. Gebelik için hazırlandığınızda kan şekeri kontrolü daha önemli hale gelecektir.

Bebeğinizin beyni, omuriliği, kalbi ve diğer organları gebe kaldıktan hemen sonra şekillenmeye başlar. Gebeliğin en erken günleri boyunca kan şekerinizi kontrol edemezseniz düşük yapma, bebekte doğum kusuru gibi riskler artacaktır.

Hekiminiz kan şekeri aralığını saptama ve kan şekerinizi kontrol etmede size yardımcı olacaktır. Hekiminiz ayrıca diyabet tedavi planınızı değerlendirecek ve bu değerlendirmeye göre tedavi planınızda değişiklikler olup olmayacağını, ne gibi iyileştirmeler yapılabileceğini belirleyecektir. Amaç kan şekerinizi gebelik öncesi ve gebelik döneminde mümkün olduğunca normal sınırlar içinde tutmaktır.

3. Sağlıklı beslenme kurallarını uygulayın. Diyabet diyetinizde muhtemelen bol meyve ve sebze, tam tahıllı ürünler önemli yer tutacaktır. Gebeliğe hazırlanırken de benzer besinlerini tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenme konusunda uzman bir diyetisyenden de yardım almanız faydalı olur. Uzman diyetisyen diyabet beslenme planınızı gebelik öncesi gereksinimlerinizle uyumlu hale getirecektir. Folik asit içeren doğum öncesi vitaminleri alın. İdeal olarak gebelikten birkaç ay önce bu vitaminleri almaya başlamanızda fayda vardır.

4. Günlük yaşamınızda fiziksel aktivitelere önem verin. Fiziksel aktiviteler diyabet tedavi planınızın önemli parçalarından birisidir. Gebelik öncesi hekim randevularınız boyunca hangi egzersizlerin uygun olacağını öğrenin. Yürüyüş, yüzme ve kondisyon bisikleti gibi egzersizler gebelik öncesinde idealdir. Bir haftada en az 150 dk. egzersiz uygun olur. Bunu da haftada 5 gün ve her gün 30 dk süreyle uygulayabilirsiniz.

Ağır egzersizlerden kaçınmanız ve egzersize önce yavaş yavaş başlamanız ve derece derece artırmanız önerilir.

Orta düzeyde yapılan fiziksel aktiviteler kan şekerinizi olumlu etkiler. Egzersize başlamadan önce ve sonra kan şekerinizi kontrol edin ( özellikle insülin alıyorsanız ). Egzersiz öncesi bir şeyler atıştırmanız kan şekerinizi kontrol için iyi olabilir.

5. Sınırlarınızı iyi bilin. Gebeliğe hazırlanıyorsanız sigara, alkol ve yasak maddelerden uzak durun. Stresinizi kontrol altında tutmaya çalışın. Çok fazla stres kan şekerinizi yükseltebilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2013

2179

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim