Haberler

Makaleler

DİŞLERİ OLMAYAN BEBEKLER İÇİN PARMAK BESİNLER

dişleri olmayan bebeler için parmak besinlerDİŞLERİ OLMAYAN BEBEKLER İÇİN PARMAK BESİNLER

 

Bebekler için ilk 6 ay anne sütüyle belenmek gelişimleri ve sağlıklı büyümeleri için çok önemlidir. Bebekler 6 aydan sonra anne sütünün yanında parmak besinleri de almaya başlarlar. Bebekler genelde 6. ay civarlarında veya 7. ayla birlikte parmak besinleri almak için hazırdırlar. Eğer bebeğiniz desteksiz bir şekilde oturabiliyorsa ve en az 6 aylık ise parmak besinleri bebeğinize vermeye başlayabilirsiniz. Bunu henüz dişleri çıkmamışken yapabilirsiniz. Tabi dişsiz bir bebeğin yiyebileceği şekilde parmak besinleri seçmeniz gerekir. Henüz dişleri çıkmamış bebeklerin de yiyebilecekleri birçok besin bulunmaktadır. Diş etleri sert olduğu için yumuşak besinleri ezerek yiyebilirler. Bebeğinize parmak besinleri vermeye başladığınız verdiğiniz besinlerin küçük parçalar halinde olmasına dikkat edin.

 

Meyveler

 

Dişleri henüz çıkmamış bebekler için ilk parmak besinleri içinde yumuşak meyveler olabilir. Fakat meyveleri küçük parçalar halinde vermeye çalışın. Örneğin küçük parçalar halinde doğranmış muz bebeğiniz için oldukça ideal bir parmak besindir. Bebeğiniz bunu rahatlıkla yiyebilir. Yine küçük parçalar halinde kabuğu sorulmuş elma, armut, şeftali ve erik biraz pişirilip yumuşatılarak bebeğe verilebilir.

 

Sebzeler

 

Dişleri henüz çıkmamış bebekler için sebze olarak verilebilecek parmak besinler bulunmaktadır. Örneğin tatlı patates dişsiz bebekler için en popüler parmak besinlerden birisidir. Tatlı patates piştikten sonra küçük parçalar halinde bebeğe verilebilir veya yumuşayana kadar kavrulur. Havuç, brokoli ve pancarlar da pişirilip, küçük parçalara ayrılarak yumuşak bir şekilde bebeğe verilebilir. Yeşil fasulye de haşlanarak ve küçük parçalara ayrılarak bebeğe verilebilir.

 

Ekmek ve makarna

 

Dişleri olmaya bebekler için hafifçe tost edilmiş ekmek ve makarrna parçacıkları iyi bir parmak besindir. Bunları kolayca çiğneyebilirler. Fakat bebeğiniz bunları yerken ağzını çok fazla doldurmadığından emin olun.

 

Etler

 

Bebekler dişleri olmadan yumuşak etleri de yiyebilirler. Yumuşak etler de dişleri olmaya bebekler için oldukça iyi ve besleyici bir parmak besindir. Haşlanmış dana etini ve tavuk etini küçük parçalara ayırarak bebeğinize verebilirsiniz. Tavuğun göğüs kısmı küçük parçalar halinde bebek için oldukça faydalıdır ve bebek bunu rahatlıkla yiyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 30.01.2014

7425

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim