Haberler

Makaleler

DİŞ SORUNLARI HAMİLELİĞİ NASIL ETKİLER?

diş sorunları hamileliği nasıl etkilerDİŞ SORUNLARI HAMİLELİĞİ NASIL ETKİLER?

 

Hamilelik bazı kadınlarda diş sorunlarına neden olabilir. Diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinin riskinin artması hamilelikte yaşanabilecek diş sorunları arasında. Hamilelik döneminde artan hormonlar dişlerde oluşan diş plaklarına karşı vücudun vereceği tepkiyi etkileyebilmektedir.

 

Hamilelik dişlere direkt olarak zarar vermez. Yaygın düşünceye göre hamilelikte kadınların en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden birisi de kalsiyumdur. Hamilelikte annenin çeşitli yollarda aldığı kalsiyumun bir bölümü bebek tarafından kullanılır. Annen yetersiz kalsiyum alması hamilelikte dişler dahil olmak üzere annenin kemik yoğunluğunu, gelişimini olumsuz etkiler. Bu nedenle hamilelikte bazı kadınlarda diş sorunları yaşanabilmektedir.

 

Fakat hamilelikte iyi ve düzenli bir diş ve ağız bakımı, uygun beslenme ve kadın doğum uzmanının denetiminde diş hekiminden yardım alarak hamilelikte diş sorunları riskini azaltmak mümkündür.


Hamilelikte diş sorunları bebeğin gelişimini nasıl etkiler?

 

Araştırmalara göre hamilelikte yaşanan dişeti hatalıklarıyla bebeğin erken doğması ( prematüre doğum ) ve düşük ağrılıklı doğması arasında bağlantı tespit edilmiştir. Erken doğan bebeklerde serebral palsi, görme ve işitme sorunları gibi birçok sorunun riski artmaktadır.

 

Tahmini olarak her 100 prematüre doğumdan 18 tanesi periodontal hastalık tarafından tetiklenebilmektedir. Uygun bir diş tedavisiyle hamile kadınlarda erken doğum riskini %80 den daha fazla oranda azaltılabilir.

 

Hamilelikte diş sağlığı sorunlarının yaygın nedenleri

 

Hamilelikte yaşanan diş sağlığı sorunlarının temel nedenleri şunlardır.

 

Dişeti problemleri

Kusma

Şekerli besinler

 

Hamilelikte kalsiyum alımını artırmak

 

Hamilelik döneminde normalden daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Yeterli kalsiyum alımı vücutta kemik yoğunluğunun, buna dişler de dahildir, korunmasına yardımcı olur. Yeterli kalsiyum alımı bebeğin anne karnında yeterli gelişimi için de gereklidir.

 

Hamilelikte kalsiyum alımını artırmak için aşağıdaki besinler tüketilebilir. Fakat bunların yağ oranı düşük olanları tercih edilmelidir.

 

Süt

Peynir

Yoğurt

Kalsiyum katkılı soya sütü

 

Hamilelikte D vitamini alımını artırmak

 

Hamilelikte D vitamini alımını artırmak vücudun kalsiyumu daha iyi kullanmasına yardımcı olur. Hamilelikte D vitamini kaynağı besinler olarak şunlar tüketilebilir.

 

Peynir

Somon balığı gibi yağlı balıklar

Yumurta

Yayınlanma Tarihi : 22.10.2014

2690

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim