Haberler

Makaleler

DİŞ SORUNLARI GEBELİĞİ NASIL ETKİLER

diş sorunları gebeliği nasıl etkilerDİŞ SORUNLARI GEBELİĞİ NASIL ETKİLER?

Gebelik sürecinde herhangi bir sağlık problemi olduğu zaman bu asla savsaklanmamalıdır. Bunlardan birisi de ağız sağlığı ile ilgili problemlerdir. Fakat ne var ki kimi hamile kadınlar ağız sağlıklarına gereken önemi vermemektedir. Ağız sağlığı hem anne için hem de anne karnındaki bebek için oldukça önemli bir konudur. Dişleri ihmal etmek gebelik döneminde ciddi problemlere neden olabilir.

Peki gebelik döneminde ağız ve diş bakımına önem vermemek ne gibi problemlere yol açabilir?

Ateş: Ağız içi vücutta en çok mikrop barındıran yerlerden birisidir. Fakat gerekli ağız bakım önlemleri alındığı zaman pek sorun çıkmayacaktır. Uygun bir ağız bakımı ve diş temizliği yapılmadığı sürece ağız içi de zararlı bakterilerin istilasına uğrayacaktır. Bunun sonucunda ağızda enfeksiyon oluşumu, dişlerde iltihap riski artacaktır. Oluşan enfeksiyon hem anneye hem de bebeğe zarar verir. Oluşabilecek sorulardan birisi de enfeksiyondan dolayı ateş yükselmesidir. Bu durum cenin ölümüyle sonuçlanabilir.

Düşük ağırlıklı doğum: Anne adayındaki şiddetli bir diş eti hastalığı erken doğuma veya düşük ağırlıklı doğuma yol açabilir. Bu duruma ağız içinde yuvalanan prostaglandin denen bir bakteri yol açar. Bu bakteri gebe kadında erken doğum sancılarına neden olur. Düşük ağırlıklı doğum ve erken doğum sancısı bebek ölümüne veya çeşitli sağlık problemlerine ( beyin kanaması, solunum sıkıntısı v.b. ) yol açabilir.

Kalp hastalığı: Periodontal hastalık ağız için olduğu kadar kalp için de kötüdür. Anne adayının ağız ve diş bakımının kötü olması annede bir kalp hastalığına yol açabilir. Eğer annede periodontal hastalıktan dolayı bir kalp hastalığı gelişirse bebeğin yaşamı da risk altında olur. Bir kalp hastalığı organ naklini veya çok fazla ilaç kullanmayı gerekli kılabilir. Tüm bunlar bebek üzerinde yüksek düzeyde bir stres oluşturur.Anne adayının kalp hastalıından dolayı göreceği tedavi bebek ölümü ile de sonuçlanabilir.

Uygun olmayan tedaviler: Gebelikte uygulanan kimi diş tedavi prosedürleri zararlı olabilir. Bazı dental prosedürlerde kullanılan kimyasallar ceninde ciddi etkiler oluşturabilir. Örneğin uzun süren diş tedavi süreçlerinde kullanılan anestetik ilaçlar cenini zehirleyebilir. Ayrıca alkol içeren gargaralardan da gebelik boyunca kaçınmak gerekir. Diş tedavisi görecek hamile kadınların diş hekimine hamile olduklarını belirtmeleri gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 30.07.2012

3378

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim