Haberler

Makaleler

DIŞ GEBELİK RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN

dış gebelik riskini azaltmakDIŞ GEBELİK RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN

 

Dış gebelik ( ektopik gebelik ) gebeliğin rahim içinde değil de rahim dışında oluşması durumudur. Yumurtanın döllenmesi rahim dışında gerçekleşir. Bu durum daha çok fallop tüplerden birinde oluşur. Dış gebelikte erken teşhis önemli bir konudur. Çünkü dış gebeliğin ileri aşamalarında anne için ölümcül sonuçlar oluşabilir. Dış gebelik riskini azaltmak için aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

 

1. Bir kadın olarak üreme sağlığınızı kontrol ettirin. Hamile kalmaya çalışmasanız bile üreme sağlığınızla ilgili kontrollerinizi yaptırın. Rahme ve fallop tüplere zarara ve skarlaşmaya neden olan durumlar ( Pelvik İnflamatuar Hastalık ) cinsel yolla bulaşan hastalılardan oluşabilir. Bu durumda cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı ( klamidya, bel soğukluğu v.b. ) hastalıklara karşı dikkatli olmak gerekir.

 

2. Tıbbi sağlık geçmişinizi gözden geçirin. Eğer daha önce endometriyosis, karın bölgesi ameliyatları, pelvik inflamatuar hastalık durumlar dış gebelik ( ektopik gebelik ) riskini artırır. Sigara içen kadınlarda ve geç yaşta bebek sahibi olmak isteten kadınlarda ayrıca dış gebelik riski artar.

 

3. Gebelik belirtilerini iyi anlamaya çalışın. Dış gebeliğin başlangıçtaki belirtilerinde alt karın bölgesinde veya pelvis bölgesinde ani ağrı gelişir, kalp atımları hızlanır, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler oluşur. Bu durumlarda hemen acil tıbbi yardım almak gerekir. Dış gebeliğin erken dönemlerde teşhisi anne adayının yaşamıyla ilgili ölümcül riski de düşürür.

 

4. Eğer daha önce dış gebelik yaşadıysanız ve tekrar gebe kalma isteğiniz varsa; daha önce dış gebelik yaşadığınızı hekiminize bildirin. Hekiminiz bu durumda ultrasonla sizi yakından takip edecektir.

 

5. Düzenli olarak hekiminize görünün. Pap smear testi ve diğer rutin testlerinizi yaptırın. Proaktif olun ve kadın üreme sağlığı konusundaki bilgilerinizi artırın. Bilinçli olmanız dış gebelik riskinizi de azaltacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 20.11.2014

2905

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim