Haberler

Makaleler

DİŞ ÇIKARAN BEBEKTE İSHAL NASIL ÖNLENİR?

diş çıkaran bebekte ishal nasıl önlenirDİŞ ÇIKARAN BEBEKTE İSHAL NASIL ÖNLENİR?

İshal bebeğin diş çıkarmasıyla yaygın bir şekilde ilişkilidir. İshal bebeğin diyetinde yapılan bir değişiklikle ilgili olabileceği gibi diş çıkaran bebeklerde diş çıkarma sürecinden de kaynaklanabilir. Şöyle ki diş çıkaran bebeklerde diş etlerinde ağrı ve kaşıntı olur. Bu ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek için bebek sürekli bir şeyleri kemirir. Kemirdiği bu şeylerden vücuda bakteriler nüfuz edebilir ve bu da ishale yol açabilir.

Bebeklerde ishal sorunuyla ilgili temel konu ishalin bebekte sıvı yetersizliğine yol açmasıdır. Eğer bebeğiniz diş çıkarma sürecindeyse bu süreçte ishal sorununa karşı önleme ve ishali durdurmaya yönelik aşağıdaki adımları izleyin.

1. Bebeğinizi sıklıkla biberonla besleyin ( süt, mama, biraz meyve suyu ) İshal ve sıvı yetersizliği bebek diş çıkardığı zaman en sık yaşanabilecek sorunlardan birisidir. Bebeğinizin yeterince sıvı aldığından emin olun. Eğer bebeğinizde su kaybı sorunu oluşursa hekimine gösterin.

2. Bebeğinizin yediği besinleri değiştirin. Bazı besinler potansiyel olarak bebekte ishale yol açabilir. Diş çıkarma sürecinde bebeklere sıklıkla dişlerindeki ağrı ve kaşıntıyı gidermesi için bazı besinler verilir. Fakat verilen besinlerin ishali önlemesi gerekir. Pirinç gevreği, havuç, muz ve patates bu süreçte bebeğe verilebilecek besinlerdir.

3. Bebeğinize kemirmesi için vereceğiniz objenin temiz ve steril olmasına dikkat edin. Çünkü bebekler diş çıkarırken her şeyi ağızlarına götürürler. Ona çiğnemesi için temiz ve steril bir şeyler verin. Oyuncaklar gibi potansiyel olarak kirli ve tozlu olabilecek şeyleri bebekten uzak tutun. Temel amaç bakterilerin bebeğe geçmesini minimize etmektir.

4. Eğer bebeğinizde ateş ve kusma gibi belirtiler oluşursa zaman kaybetmeden bebeğinizi hekime gösterin.

Yayınlanma Tarihi : 16.05.2013

24869

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim