Haberler

Makaleler

DİŞ ÇIKARAN BEBEĞİN AĞRISI NASIL DİNDİRİLİR?

Diş çıkaran bebeğin ağrısı nasıl dindirilirDİŞ ÇIKARAN BEBEĞİN AĞRISI NASIL DİNDİRİLİR?

 

Bebeklerin diş çıkarma sürecinde ağı hissetmeleri normaldir. Diş çıkarırken hissettikleri ağrı, kaşıntı gibi şeyler bebeği rahatsız edebilir. Bebek oldukça huysuz olabilir. Bebekte diş çıkarmakta kaynaklanan ağrıyı dindirmek için de çözümler vardır. Siz de aşağıdaki çözümleri uygulayarak bebeğinizin diş ağrısını hafifletebilirsiniz.

 

1. Öncelikle bebeğinize sarılarak onu rahatlatmaya çalışın. Bebek diş çıkarırken yaşadığı ağrıdan dolayı huzursuz olur ve güvende olmak ister Ona sarılarak bu güvenli sağlayın.

 

2. Diş çıkarırken diş etlerindeki ağrı gibi hisleri hafifletmek için diş etlerine soğuk uygulama yapın. Bunun için bebeğe çiğnemesi için soğuk bir şeyler verebilirsiniz. Bu soğuk bir havuç olabileceği gibi buzdolabında soğutulmuş bir emzik, nemli temi bir bez veya soğuk bir diş çiğneme halkası da olabilir. Fakat vereceğiniz şeyin bebeğinizin boğazına kaçıp tıkamayacağı bir şey olmasına dikkat edin. Tabi bebeğiniz havucu ısırırken bir ucundan da siz tutun.

 

3. Temiz serçe parmağınızla bebeğinizin diş etlerine nazikçe masaj yapabilirsiniz. Bu masaj bebeğin ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

 

4. Bazı ebeveynler bebeklerdeki diş çıkarma ağrısını dindirmek için lokal anestezik ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlar bebeğin diş etlerine ovularak sürülen kremler veya uyuşturan jellerdir. Bu konuda otc ilaçlar vardır. Fakat bununla birlikte örneğin ABD’ de İlaç ve Gıda Kurumu benzocaine içeren lokal ilaçların 2 yaşın altındaki çocuklarda hekim tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanılmaması gerektiğini tavsiye etmektedir.

 

5. Hekim bebeğin diş ağrısı için asetaminofen içeren bir otc ağrı kesici tavsiye edebilir. Fakat öte yandan hekimin tavsiyesi olmadan bebeğe asla ağrı kesici veya başka bir ilaç verilmemelidir. 2 yaşında küçük çocuklarda asetaminofen verildiği zaman hekimin önerdiği dozlara uyulmalıdır.

 

6. En az 6 aylık bebeklerde İbuprofen bebeğin diş etlerindeki iltihaplanmayı azaltmak için kullanılan bir başka seçenektir. Fakat bu ilacın da bebeğin midesini tahriş edebileceğini aklınızda bulundurmanız gerekir.

 

7. Bebeklere diş çıkarma ağrısı veya başka bir amaçla asla aspirin verilmemelidir. Aynı zamanda aspirinle bebeğin diş etleri ovulmamalıdır. Aspirin bebeklerde reye sendromu denilen hastalığa yol açabilir. bu nadir görülen ve ölüm riski oluşturan bir hastalıktır.

Yayınlanma Tarihi : 28.09.2015

7967

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim