Haberler

Makaleler

DİĞER ÇOCUKLARI DOĞUMA HAZIRLAMAK

diğer çocukları doğuma hazırlamakEğer hamileyseniz ve evde başka bir küçük çocuğunuz varsa bu durumu ona da zaman içinde anlatmanız gerekir. Çocuğun bundan habersiz evde aniden küçük bir kardeş görmesi onun için şok edici olabilir. Çünkü evin tek çocuğuydu. Ve tüm ilgi onun üzerineydi. Böyle küçük bir kardeşten habersiz güzel güzel geçiniyordu. Birden böyle bir bebek görmesi onun tüm düzenini etkileyecektir. Dolayısıyla gebelik sürecinde çocuğu bu duruma alıştırmak gerekir.

Bunun içinde ilk yapacağınız şey onu daha bebek karnınızdayken tanıştırmanızdır. Küçük çocuğunuza bir kardeşi olacağını, şu an sizin karnınızda olduğunu zamanla büyüyüp dışarı çıkacağını anlatın. Şişen karnınızı çocuğunuza da gösterin. Ona dokunsun. Karnınızdaki kardeşine merhaba desin. Onunla iletişim kurmaya çalışsın. Zamanla onun kendi kardeşi olacağını kabul edecektir.

Karnınızdaki bebeğin çekilmiş ultrason görüntülerini ona gösterebilirsiniz. Böylelikle anne karnındaki bebek kavramı onun için daha somut olur. Çocuğunuzu hamileyken bile ilgisiz bırakmayın. Her zaman olduğu gibi onunla ilgilenin. Kucağınıza alıp sevin, ona masallar anlatın. Çocuk bir kenara itildiğini yalnız kaldığını hissetmesin. Hamilelik boyunca çeşitli sorunlar yaşamanız normaldir. Fakat bunu asla küçük çocuğunuza aksettirmeyin. Yani yansıtmayın.

Kendinizi yorgun, hasta, kötü hissetseniz bile bunu çocuğunuza yöneltmeyin. Fakat uygun bir dille çocuğunuza şu anki durumunuzu anlatabilirsiniz. Hasta olduğunuzu veya ağrılarınızın olduğunu belirtip o an kendisiyle oynayamayacağınızı belirtebilirsiniz. Ama asla çocuğunuzu itip kakmayın, kötü söz söylemeyin, kızmayın ve kendinizden uzaklaştırmayın. Bu onun küçücük zihninde yıpranmalara yol açabilir.

Eğer çocuğunuz belli bir yaşa geldiyse onun daha bağımsız hareket etmesini sağlayın. Size olan bağımlılığını azaltın. Bunu gebelik döneminde, diğer bebek gelmeden önce yapın. Çünkü büyük çocuk size ne kadar çok bağımlı olursa işiniz o kadar zor olacaktır. Ve büyük çocuğunda bu durumu kabullenmesi o kadar zor olacaktır. Onun babasıyla geçirdiği zamanı artırmaya çalışın. Bu da sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Karnınızdaki bebek için hazırlıklar yaparken küçük çocuğunuzu da bu işe dahil edebilirsiniz. Böylelikle o da kendisini dışlanmış hissetmez.

Küçük bebek geldiği zaman büyük çocuğun hayat düzeni, ev içindeki düzeni değişmiş olacaktır. Bu değişiklikleri bebek gelmeden önce yapmak daha iyidir. Bu, çocuğun yeni duruma zamanında alışmasını sağlayacaktır. Doğacak bebekle ilgili bazı kararlar alacağınız zaman, bir şeyler yapacağınız zaman bu sürece küçük çocuğunuzu da dahil edin.

Hastaneye doğuma gideceğiniz zaman onunla konuşun ve onu rahatlatın. Birkaç gün sonra geleceğinizi söyleyin. Ona kimin bakacağını, onun iyi olacağını söyleyin. Doğumdan sonra odanıza geçtikten sonra size o da gelsin. Sizi görsün. Onun kardeşiyle tanıştırın. Hatta kaldığınız odaya çocuğunuzun resimlerini de koyun ki geldiği zaman kendi resimlerini görüp kendisini mutlu hissetsin. İlk çocuğunuzu eve getirdiğiniz zaman diğer çocuğunuza asla ilginizi eksik etmeyin.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

3318

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim