Haberler

Makaleler

DEMİR MİNERALİ HAMİLELİKTE KÜÇÜK BEBEK RİSKİNİ AZALTIYOR

hamilelikte demirDEMİR MİNERALİ HAMİLELİKTE KÜÇÜK BEBEK RİSKİNİ AZALTIYOR

 

British Medical Journal’ da yayınlanan bir araştırma raporuna göre hamilelik döneminde günlük olarak demir desteği almak düşük ağırlıklı bebek doğurma riskini azaltıyor.

 

Söz konusu araştırmada bilim insanları demir desteklerinin hamileliği nasıl etkilediğine dair araştırma yaptılar. Bu araştırmada 2 milyondan fazla hamile kadın incelendi. Araştırma sonunda görüldü ki hamilelikte demir minerali kullanmak kansızlık riskini önemli düzeyde azaltıyor.

 

Demir eksikliğinin yaygın görüldüğü hamile kadınlarda ise düşük ağırlıklı bebek doğurma, erken doğum oranları daha yüksek bulundu.

 

Bilindiği gibi hamilelikte yaşanan kansızlık sorununun en temel nedenlerinden birisi demir eksikliğidir. Demir eksikliği ise en yayın olarak beslenme kaynaklıdır. Yani beslenmede demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık hamilelikte daha yaygın görülmektedir.

 

İstatistiklere göre tüm dünya genelinde hamile kadınlar arasında demir eksikliği yaşayanların sayısının 32 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Demir eksiliği ayrıca en yaygın olarak genç kadınlarda, hamile kadınlarda ve çocuklarda görülmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü de hamile kadınlardaki demir eksikliği sorunu ile ciddi olarak ilgilenmektedir. Bu kapsamda DSÖ kadınlara günlük olarak 60 mg demir almalarını tavsiye etmektedir.

 

Hamilelikte yaşanan kansızlık sorunu erken doğum riskini artıran bir etkendir. Araştırmayı yapan uzmanlar hamilelikte demir desteğinin dışında demir içeren besinlerin tüketiminin de önemli olduğunu belirtiyorlar.


Hamilelikte demir eksikliğinin başka olumsuz etkileri de vardır.

 

Hamilelikte demir eksiliğinin şiddetli yaşandığı durumlarda bu sorun bebeğin beyin gelişimini de etkilemekte ve bebek doğduktan sonra çocukluk dönemine geldiği zaman daha net bir şekilde etkilerini gösterebilmektedir.

 

Demir eksikliği ayrıca prematüre doğan bebeklerin işitme sisteminde de gelişim geriliğine neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.04.2016

3234

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim