Haberler

Makaleler

DAHİ BEBEKLERİN 8 ÖZELLİĞİ

Dahi bebekler, zeki bebeklerDAHİ BEBEKLERİN 8 ÖZELLİĞİ

 

Bütün ebeveynler bebeklerinin bir birer dahi olmasını isterler. Fakat dahi düzeyinde bir bebek ve çocuk sahibi olmak genelde nadir olan bir şeydir. Bir bebeğin olağanüstü bir zekaya ve becerilere sahip olduğunu yani dahi olduğunu gösteren bazı özellikler ve beceriler vardır. Genelde dahi düzeyindeki bir bebekte aşağıdaki özelliklerin olması beklenir.

 

1. Çeşitli gelişim özelliklerine erken bir dönemde ulaşırlar

 

Dahi bebekleri diğer normal zekalı bebeklerden ayıran özelliklerden birisi dahi bebeklerin birçok gelişim özelliğini daha erken bir dönemde kazanmasıdır. Örneğin dahi bebekler yürümeyi, konuşmayı, okumayı ve bunun gibi becerileri diğer bebeklerden daha erken bir dönemde öğrenir. Bu bebeklerin fiziksel becerileri de daha çabuk gelişir. Örneğin bir nesneyi elle kavramayı diğer bebelere göre daha çabuk edinir. Beşikten dışarı çıkma davranışlarını diğer bebeklere göre daha çabuk gösterebilir.

 

2. Keskin bir hafızaları vardır

 

Dahi bebeklerin hafızaları da oldukça gelişmiştir. Bu bebekler daha önce bir oyuncağı nereye koyduklarını oldukça iyi hatırlayabilirler ve o oyuncağı bulup alabilirler. Buzdolabından bir yiyecek alınıp kendisine verildiğinde bunu gayet iyi hatırlayabilir ve acıktığında kendi gayretiyle gidip buzdolabının kapağını açarak yiyecek bir şeyler aramaya çalışabilir.

 

3. Dili çabuk öğrenirler

 

Dahi bebekler dil becerilerini daha çabuk edinerek erken bir dönemde konuşmaya başlarlar. Dili öğrenmede daha heveslidirler. Kitaplara ve hikaye dinlemeye ayrıca merakları olabilir. 14 aylık olduktan sonra dahi bebekler iki kelimeli cümleleri herhangi bir sorun yaşamadan konuşmaya başlayabilir.

 

4. Gelişmiş problem çözme yetenekleri

 

Dahi bebeklerin problem çözme yetenekleri gelişmiştir. Örneğin bir yapbozu çözmeye çalışabilir. Ayrıca biraz büyüdüklerinde bir başkasına yapbozu nasıl çözeceğini de öğretebilir.

 

5. Meraklıdırlar

 

Bebekler aslında büyüdükçe dış dünyaya karşı oldukça meraklı olurlar. Fakat dahi bebeklerin merak düzeyi daha fazladır. Dahi bebekler oyuncaklarla oynama düzeyine geldiklerinde bu bebekleri oyuncakları söküp, parçalayarak onları incelerken bulabilirsiniz. Dahi bebekleri oyuncakla oynamak kadar onların söküp analiz etmek de oldukça mutlu eder. Hatta bu bebekleri biraz daha büyüyüp, fiziksel becerileri geliştiğinde söktükleri oyuncakları monte ederken bile bulabilirsiniz.

 

6. Odaklanma süreleri uzundur

 

Dahi bebeklerin bir şeye odaklanma süresi diğer bebeklere göre daha uzundur. Bu bebekler ilgilerini çeken şeylere daha uzun süre dikkat gösterebilirler. Birçok şey dahi bebekler için ilginç gelebilir. Bir şarkıya veya okunan bir hikayeye karşı daha fazla dikkat gösterebilirler.

Farkındalık düzeyleri yüksektir.

 

Dahi bebekler hoşlandıkları kişilerle göz kontağı kurmaktan hoşlanır. Normal bebeklerden daha erken bir dönemde insanların seslerine ve yüzlerine ilgi göstererek onlarla iletişim kurabilir. Bu bebekler yanında buluna yabancı birisinin varlığına karşı da uyarılmışlık halindedir. Çevresine karşı daima bir tetikte olma hali de olabilir. Diğer bebeklere göre çevresinde olup bitenlerden daha çok haberdardır. Çünkü dış dünya ilgilerini oldukça çeker. Yeni bir çevreye daha çabuk adapte olurlar.

 

7. Daha az uyurlar

 

Dahi bebekler diğer bebeklere göre daha az uyurlar. Çünkü uyumaktan çok hoşlanmazlar. Çevrelerine karşı genel bir merak içindedirler. Aktif bir düşünce yapısına sahiptir. Bir uyarılmışlık hali vardır. Bu özellikler de dahi bebeklerin saatlerce uyanık kalmalarına neden olmaktadır. Dahi bebeklerin uykuları da hafiftir. Ufak bir seste bile hemen uyanabilirler.

 

8. Bir sanat dalında dahi olabilirler

 

Dahi bebeklerin bazıları bir sanat dalında dahi denecek düzeyde üstün yetenekler gösterebilirler. Örneğin çocukluk çağına geldiklerinde ve daha sonrasında yıllar ilerledikçe müzik, dans v.b. sanatsal konularda üstün bir yetenek gösterebilirler. Bu nedenle bu tür bebeklerin bu tür sanatsal becerilerini erken bir dönemde tespit etmek gelecekteki iş ve sosyal yaşamları açısından da önemli bir durumdur.

 

Eğer sizin de bebeğiniz bu özellikleri, becerileri taşıyorsa bebeğiniz dahi olabilir. Bu durumda bebeğinizin zeka düzeyinin tespiti için profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

 

Bu yazımızı beğendiyseniz Bebeğin Zekasını Geliştirmek İçin isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Yayınlanma Tarihi : 08.03.2016

5591

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim