Haberler

Makaleler

ÇOCUKTAKİ SALDIRGAN DAVRANIŞ İÇİN NE YAPMALI?

çocuktaki saldırgan davranış için ne yapmalıÇocuklar büyümeye başladıkça daha saldırgan bir tutum sergileme eğilimi gösterebilirler. Bunda birçok etkenin rolü olabilir. Çevresinde gördüğü şiddet eylemlerinin etkisiyle saldırgan davranışları öğrenebilir. Duygularını ifade etmek için saldırgan davranışlar gösterebilirler. Ebeveynlerin çocuklarının bu saldırgan davranışları konusunda dikkatli hareket etmeleri ve bir takım önemli hususları göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu hususları şöyle belirtmek mümkündür.

1. Saldırgan davranışlar gösteren çocuğa karşı ebeveynlerin şiddet uygulaması çok daha sorunlu bir çocuk yetişmesine yol açar. Bu çocuğun öğrenilmiş olan saldırgan davranışlarını daha da pekiştirir ve saldırgan davranışların işe yaradığına dair bir algı oluşturmasına sebebiyet verir.

2. Saldırgan davranışlar sergileyen çocuğa ilk olarak yapılacak olan şey saldırganlığına bir son vermesini sağlamaktır. Bir oyun esnasında arkadaşına vuruyor veya şiddet eğilimi gösteriyorsa müdahale etmelidir. Saldırgan davranışına devam etmesini beklememelidir. Aksi halde bu çocuk için normal bir eylemmiş gibi görünür. Çocuğa bu hareketi yapmaması gerektiği, neden yapmaması gerektiği kararlı bir şekilde belirtilmelidir.

3. Bir ebeveyn için çocuktaki saldırganlığı iyi tespit edip, nedenlerini anlamak önemli bir süreçtir. Acaba çocuk neden saldırgan davranışlar gösteriyor? Daha önce sakin mizaçlı olan çocuk neden agresifleşti ve hırçınlaştı? Arkadaşlarına daha önce hiç vurmayan çocuk neden şiddet uyguladı? Bunların sebeplerini iyi araştırmak gerekir. Bunun için de çocuğu iyi gözlemlemeli, hayatındaki değişiklikleri, onu olumsuz etkileyebilecek dış etkenleri iyi irdelemek gerekir. Bunları bilmeden çocuğun saldırganlığıyla ilgili kararlar verip uygulamak yanlış sonuçlara yol açacaktır.

4. Stres altındaki çocuk da saldırgan davranışlar gösterebilir. Bu amaçla mevcut durumun stres düzeyine de bakmak gerekir. Stres yaratan etkenleri iyi tespit etmekte fayda vardır. Ayrıca stres yaşayan çocuğu rahatlatıcı şeyler de yapılabilir. Çocukla sessiz ve sakin bir ortamda güzel bir çizgi film seyretmek, onunla parka gitmek, yürüyüşe çıkmak çocuğun stresini azaltacaktır.

5. Çocuğa sorunlarını kaba kuvvetle değil, sözcükleri kullanarak dile getirmesi öğretilmelidir. Bunu da anne ve babasını örnek alarak gerçekleştirecektir. Bu konuda anne ve baba çocuk için iyi bir rol model olmalıdır.

6. Çocuk saldırganlığın kötü bir şey olduğunu ve gerçek yaşamda da olumlu sonuçlarının olmayacağını bilmelidir. Bu konuda asla bir ödül alamayacağını anlamalıdır. Bu da bu tür davranışların sonuçlarının doğru bir şekilde çocuğa anlatılmasıyla olur. Eğer çocuk arkadaşına vuruyorsa arkadaşının bir daha onunla oynamak istemeyeceğini ve böyle devam ederse arkadaşsız kalacağını belirtmek doğru olacaktır.

7. Tüm bu önlemler alınırken asla çocuğa kötü ve kırıcı bir söz söylenmemeli, rencide edilmemeli, onu etkileyecek tarzda kelimeler kullanmamalıdır. Bunlar çocuğu kendine olan saygı ve güvenini de törpüleyebilir. Ayrıca anne ve babaların bu tür davranışları çocuğun kendi hakkında olumsuz yargılar geliştirmesine, anne ve babaya kızgınlık duyguları oluşturmasına yol açar.

Yayınlanma Tarihi : 23.01.2012

10511

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim