Haberler

Makaleler

ÇOCUKTA TUVALET EĞİTİMİ

AYKUT AKOVAÇOCUKTA TUVALET EĞİTİMİ VE ALT ISLATMA (ALT KİRLETME) PROBLEMİ

Çocuğa bedensel işlevleri konusunda saplantılı, baskılı bir ilgi benimsetmeden de onu temiz tutma olasılığı vardır. Kedi yavrusunun ya da buzağının dışkıları hakkında bir kompleksleri yoktur. Çocuktaki kompleks de kendisine öğretilenlerden gelmektedir. Anne, yaramaz, pis, ya da tuh tuh derse işin içine doğru yanlış unsuru karışır. Sorun haline gelir. Oysa sadece fiziksel bir olay olarak kalmalıdır.

Dışkıyla ilgilenen çocuğa pis olduğunu söyleyerek sorunu çözmeye çalışmak yanlış bir yoldur. Doğru yol çocuğa çamur vererek ilgisini sonuna kadar yaşamasını sağlamaktır. Bu yolla çocuk ilgisini dışkıdan çamura yönelterek bu ilgisini baskısız bir biçimde yaşayacaktır. Çocuk ilgisini yaşayacak ve böylece öldürecektir.

Bir çocuk için dışkı incelenecek en önemli şeydir. Onun bu ilgisini herhangi bir baskıyla geçirmeye çalışmak tehlikeli ve çok akıllıca olmaz. Öte yandan çocuk ürettiğinden gururlanmadıkça, anne ve baba dışkıya etmemelidirler. Bu kez de tapma ortaya çıkabilir. Eğer çocuk kazayla altını kirletirse bu durum bir rastlantıymış, normal bir şeymiş gibi karşılanmalıdır.

Büyüklerin insan pisliğinden iğrenmelerinin önüne geçilemez ama bu duygu çocukların nefret içinde gelişmelerinde, olumsuzluklarında büyük rol oynar. Çünkü yaradılışımızda dışkıyı atmayı sağlayan, cinsel işlevleri yerine getiren organlar birliktedirler. Çocuk böylece her ikisini de pis olarak kabul eder. Bu yüzden anne ve babanın dışkıya duydukları nefret ve iğrenmeyi çocuk cinselliği de gösterecektir. Dışkı ve cinselliği kabullenmeme de bir baskı oluşur.

Her anne dışkı ile ilgili işlerde çok dikkatli olmalıdır. Bebeğe hiç bir duygusal öfke göstermemesi gerektiğini anımsamalıdır. Bu öfke bebeğin içine gömülür, orada kalır ve karakterini olumsuz yönde etkiler.

Tuvalet alışkanlığı kazandırmaya 24.ayda başlanabilir.

Tuvalet eğitimine başlayabilmek için;

1. Çocuk yürüyorsa
2. Basit emirleri yerine getirebiliyorsa
3. İsteklerini kelimelerle anlatabiliyorsa
4. Kendi kendine basit giysilerini çıkartabiliyorsa
5. Genellikle gün içinde 2, 3 saat kuru kalabiliyorsa, tuvalet eğitimine hazır olduğu düşünülebilir.

Tuvalet eğitiminde anne babaların dikkat etmesi gereken noktalar:

Anne babaların bu konuda planları olmalıdır. Anne babaların, sabırlı olmaları, baskıcı bir tutum izlememeleri gerekir. Her çocuk, tuvalet eğitimi sırasında altına kaçırabilir. Bu konuda olumsuz bir tavır sergilenmemelidir. Tuvalet eğitimi sırasında çocuk cesaretlendirilmelidir.

Tuvalet eğitiminin her olumlu aşamasında çocuk övülmeli ve takdir edilmelidir. Çocuk tuvaletini yaptığında pis, fena, kötü koktu gibi kelimeler kullanılmamalıdır. Tuvalet eğitiminin başlangıcında anne baba ile tuvalette bulunmasına, sifonu çekerek oynamasına izin verilmelidir. Bu dönemde kolay çıkartılan giysiler giydirilmelidir. Çocuk gündüz kuru kalıyorsa, evin içinde bezsiz alt çamaşırıyla dolaşmasına izin verilmelidir. Çocuk çişi geldiğinde oturağı kullanması konusunda cesaretlendirilmelidir. Çocuk düzenli olarak yatağa girmeden önce tuvalete götürülmeli ve oturak yatağın yakınına konularak çocuğun kolay ulaşması sağlanmalıdır.

Gece kuruluğu nadiren gündüz kuruluğuyla aynı anda başlaya bilse de, çoğunlukla gerçekleşmesi aylar, yıllar alabilir. Tuvalet eğitiminin kazanılması çocuktan çocuğu değişse de 4 yaşında altını kirletmemeyi, 5 yaşında da altını ıslatmamayı öğrenebilir.

Tuvalet eğitimi sürecinde geri dönüşler yaşanabilir. Fakat kesinlikle paniğe kapılmamak, sabırlı olmak gerekmektedir. Çünkü panik ve sabırsızlık çocuğu çok olumsuz etkiler. Bu sebeple tuvalet eğitimi çok hassasiyet, sabır ve dikkatli olmayı gerektirir.

AYKUT AKOVA
PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE PEDAGOG
BAĞDAT CAD ERENKÖY N.343
İLETİŞİM : 539 565 98 95 
aykutakova@hotmail.com
www.aykutakova.com

Yayınlanma Tarihi : 14.02.2012

4963

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim