Haberler

Makaleler

ÇOCUKTA OTİZMİ ERKEN ANLAMAK ÖNEMLİ

çocukta otizmi erken anlamak önemliÇOCUKTA OTİZMİ ERKEN ANLAMAK ÖNEMLİ

Birçok ebeveyn gibi siz de bebeğinizin gelişim sürecini yakından takip etmektesiniz. Size gülümsemesini, sizi takip etmesini, sizinle sesler çıkararak iletiş kurmaya çalışmasını yakından izliyorsunuz. Aslında ebeveynler bebeklerindeki gelişim sorunlarını teşhis etmede de aktif olabilirler. Siz de bebeğinizi yakından takip eden bir ebeveyn olarak bebeğinizdeki gelişim sorunlarını yakından gözlemleyebilirsiniz.

Bilim insanları erken çocukluk döneminde ( 12. – 18. aylar arasında ) ebeveynlerin çocuklarında otizm bozukluğu sorununu fark edebileceklerini belirtiyorlar. Uzmanlar çocuklardaki böyle bir sorunun erken dönemde fark edilmesinin ve teşhisinin tedavide önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Otizmin tam bir tedavisi olmasa da erken teşhis ve tedaviyle ilerleme kaydetmek mümkündür. Bu ilerleme çocuğun yaşamını kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Otizm ortalama olarak her 500 çocuktan 1 tanesinde görülebilen bir nörolojik bozukluktur. Sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. Fakat genetik faktörler, geç yaşta gebelik, beyinde gelişimsel sorunların bir neden olduğu düşünülmektedir. Aslında otizmin nedeni olarak birçok neden ileri sürülmektedir. Örneğin Amerika’da Pensilvanya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada düşük ağırlıklı bebeklerde otizm görülme oranının diğer bebeklere göre 5 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir.

Otizm sorunu erkek çocuklarda daha yaygın görülebilmektedir. Otistik çocuklar iletişim kurmada ve sosyal etkileşimde zorluk yaşarlar.

Bebeğinizin hekimi rutin bebek kontrolleri sırasında bebeğinizin bu konudaki şüpheli davranışlarını test etmeye çalışırken bebeğinizdeki gelişim dönemlerine has özellikleri bulmaya çalışır. Örneğin 4 aylıkken sizin gülümsemenize gülümsemeyle karşılık vermesi, 12 aylıkken eliyle bir şeyi işaret etmesi gibi hareketleri yapıp yapmadığına bakar.

Bebekteki otizm vakasını teşhis etmede ebeveyn içgüdüsü en önemli unsurdur. Eğer bebeğinizle ilgili bazı sorunlar olduğundan şüpheleniyorsanız bebeğinizi hekimine göstermelisiniz.

Yayınlanma Tarihi : 22.07.2013

3227

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim