Haberler

Makaleler

ÇOCUKLUK HASTALIKLARI: SİZ DE BUNLARA YAKALANABİLİRSİNİZ

çocukluk hastalıklarıÇOCUKLUK HASTALIKLARI: SİZ DE BUNLARA YAKALANABİLİRSİNİZ

 

Çocuğunuzun çocukluk döneminde yaşadığı bazı hastalıklara bir yetişkin olarak siz de yakalanabilirsiniz. Parvovirüs ( beşinci hastalık ), roseola ( altıncı hastalık ) ve el, ayak ve ağız hastalığı çocuğunuzun yakalanabileceği bazı çocukluk hastalıkları ve siz de bu hastalıklara yakalanabilirsiniz. Peki bu çocukluk hastalıklarının özelikleri neler? İşte yanıtları:

 

Roseola ( altıncı hastalık )

 

Roseola genelde 2 yaşından daha küçük çocukları etkileyen bir virüs. Altıncı hastalık olarak da bilinmektedir. Fakat yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Altıncı hastalığın ilk belirtisi ani ortaya çıkan ve 2-3 gün kadar süren yüksek ateştir. Ateş son bulduktan sonra pembemsi döküntüler görünür. Bu döküntüler daha ok gövde, boyun ve kollarda oluşur. Altıncı hastalık yetişkinlerde daha hafif olabilir. Diğer aile üyelerine yayılmasını önlemek için ellerin sık sık yıkaması faydalıdır.

 

El ayak ve ağız hastalığı

 

El ayak ve ağız hastalığı genelde 10 yaşından daha küçük çocuklarda görülmektedir. Bu ağrılı viral hastalık ailedeki herhangi bir bireyi de etkileyebilir. Virüsün yayılmasını önlemek için evde iyi bir hijyen koşulları yaratmak ve ellerin sık sık yıkanması gerekir. El, ayak ve ağızda küçük kabarcıklı yaralar görülür. Ayrıca ateş, boğaz yarası ve baş ağrısı hastalığın diğer belirtileri arasındadır.

 

El ayak ve ağız hastalığı kişiden kişiye enfekte olmuş kişinin tükürük, burun akıntısı veya katı dışkısı yoluyla bulaşır. ( El, Ayak ve Ağız Hastalığı )

 

Parvovirüs ( beşinci hastalık )

 

Parvovirüs ( beşinci hastalık )  çocuklarda görülen fakat yetişkinlerde de görülebilen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Beşinci hastalık aslında parvovirüs B19 virüsünün bulamasıyla oluşur. Beşinci hastalıkta düşük dereceli ateş, parlak pembe yanaklar ve kollar ve bacaklarda kırmızı döküntülerle kendini gösterir. Bu döküntüler 2 günde sonlanabileceği gibi 1 aydan daha da uzun sürebilir. Beşinci hastalıkta da iyi hijyen koşulları önemlidir. Ayrıca hamile kadınların enfekte olmuş kişilerden uzak durmaları gerekir. Aksi halde anne karnındaki bebeğe zarar verme riski vardır.

Yayınlanma Tarihi : 27.08.2014

3183

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim