Haberler

Makaleler

ÇOCUKLUK DEPRESYONU: EBEVEYNLER NE YAPMALI?

çocukluk depresyonu ebeveynler ne yapmalıÇOCUKLUK DEPRESYONU: EBEVEYNLER NE YAPMALI?

 

Çocukluk depresyonu çocuklar için gerçekten oldukça etkileyici olabiliyor. Çocukluk depresyonu sürekli bir üzüntü, değersizlik hissi ve mutlu hissedememe belirtileriyle kendisini göstermektedir. Çocukluk depresyonu ayrıca çocuğun günden güne günlük aktivitelerini de olumsuz etkilemektedir. Ebeveynler çocuklarındaki bu tür depresyon belirtilerini önemsemeli ve mutlaka erken dönemde profesyonel bir destek almalıdırlar. Fakat bunun dışında ebeveynler çocuklarındaki depresyon sorununda kendileri de yardımcı olabilirler.

 

Ebeveynler çocukluk depresyonunda neler yapabilirler, çocuğa nasıl yardımcı olabilirler?

 

1. Çocuğunuzun depresyon sorununa yardımcı olmak için öncelikle onda depresyon sorunu olduğunu kabul etmelisiniz. Bunu kabul ettikten sonra çocuğunuz hakkında sabırlı, cesaret verici ve anlayışlı olmalısınız.

 

2. Çocuğunuza sık sık onun yanında olduğunuzu, onu sevdiğinizi söyleyin ve bunu hissettirin. Onun sizin için önemli olduğunu vurgulayın. Çünkü depresyondaki çocuklar sıklıkla değersizlik hissi yaşayabilirler, kendilerini yalnız hissedebilirler ve sevilmediklerini düşünebilirler. Çocuğunuzun bunları duyması ve hissetmesi gerçekten ona yardımcı olacaktır.

 

3. Çocuğunuzun sorunlarını, sizinle iletişim kurma isteğini önemseyin ve onu dikkatlice ve yargılamadan dinleyin. Çocuğunuzun duygularını sizinle paylaşması onu rahatlatacaktır. Ayrıca dinlendiğini bilmek, düşüncelerine değer verildiğini bilmek onun kendine olan öz saygısına da yardımcı olacaktır.

 

4. Depresyondaki çocuklar genelde hata yapmaktan korkarlar ve sürekli bir endişe içinde yaşarlar. Çocuğunuza herkesin hata yapabileceğini belirtin. Hata yaptığında sizin ona olan sevginizden bir eksilme olmayacağını anlatın.

 

5. Depresyondaki çocuklarda bir değersizlik hissi veya kendini başarısız hissetme duygusu oluşabilir. Böyle bir durumda çocuğun kendi başına başarabileceği aktivitelere yönlendirilmesi ve çeşitli görevler verilmesi faydalı olur. Bunları başarıyla yapan çocuklara başarı duygusu oluşur ve kendine olan saygı gelişir. Çocuğunuz başardığında onu övün ve cesaretlendirin.

 

6. Çocuğunuzun depresyon sorununda egzersiz gibi aktif olacağı etkinlikler iyi gelir. Örneğin çocuğunuzla birlikte yürüyüş yapmak, bisiklete binmek oldukça faydalı egzersizlerdir ve depresyon sorununa iyi gelir. Depresyon belirtilerini hafifletir.

 

7. Çocuğunuzu sağlıklı beslenmesi konusunda cesaretlendirin ve teşvik edin. İyice sağlıklı beslenme ruh haline de iyi gelir. Sağlıklı besinler ruh halini geliştirir.

 

8. Çocuğunuzdaki depresyon sorunu için mutlaka hekime danışarak tıbbi yardım alın. Tıbbi yardımcı çocuğunuzdaki depresyonun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 25.06.2014

2893

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim