Haberler

Makaleler

ÇOCUKLUĞUMU ÖZLÜYORUM

11 Ekim dünyaya gözlerimi açtığım gün. Bu yazıyı da bir gün öncesinde yazıyorum. Çocukluk dönemimden bu yana bakınca bir hayli zaman geçmiş. Ve ilk hatırladığım zamanlar olan küçüklüğümdeki o hastane günlerinden bu yana zaman gerçekten çok çabuk geçmiş.

Bugün Sabah gazetesindeki 1990’lı yılların pop müzik gruplarıyla ilgili haberi okuyunca içimi bir hüzün kapladı. Okumayı yarıda kestim Daha fazla okuyamadım. Yazıyı okuyunca eski çocukluk günlerim aklıma geldi. Çocukluk arkadaşlarımı düşündüm.

Şöyle bir düşünüyorum da ne güzel günlerdi onlar. Oynadığımız oyunlar ve arkadaşlarım daha dün gibi aklımdalar. Belki de tüm hayatım boyunca unutamayacağım en güzel yıllardı onlar.

İlkokula giderken karlı havalarda karları yuvarlayarak büyük kartopları yapardık. Bu kartoplarını üst üste koyup karşılıklı olarak kendimize cephe oluştururduk. Sonra bunların arkasından birbirimize yerden aldığımız küçük kartoplarını atardık. Bu kartopları çoğu zaman isabet ederdi ve can acıtırdı. Fakat bunu hiç düşünmezdik bile. Çünkü kendi aramızda geliştirdiğimiz bu oyun bize o kadar zevkli o kadar güzel gelirdi ki. Akşama kadar soğuktan titreye titreye bu oyunu oynardık.

Sonra aramızda oynadığımız misket yani bilye oyunu….. Arkadaşlar içinde bunu en iyi ben oynardım. Gazoz kapaklarıyla oynadığımız oyunlar… Polisçilik oyunu…Top oynarken kendimize taktığımız isimler…. Ben hep Alman oyuncu Rummenigge olurdum. Benim futboldaki idolümdü. Diğer arkadaşlar ise Platini, Maradona, Kempes, Ardiles olurlardı. Oynarken kendimizi bambaşka bir alemde hissederdik.

Ağaçlara dalmamız. Hiç aklımdan çıkmazlar. Eski oturduğumuz yerin yakınlarında dut ağaçları vardı. Bu dut ağaçlarına dalmak ve dutları koparmak bizim için müthiş bir zevkti. Çam ağaçlarına tırmanıp tepedeki çam fıstığını koparmanın zevkini tarif edemem. Şimdi hangi çocuk dalından kopararak meyve yiyor ki?

Kuşların isimlerini ve nasıl sesler çıkardıklarını bilirdik. Serçe, kırlangıç, kumru, güvercin, saksağan….. Bu kuşları sapanla vururduk. Tabi o zamanki çocukluk aklımızla kuş vurmanın ne anlama geldiğini bilmezdik. Bilmezdik kuşların bu kadar güzel, bu kadar savunmasız olduğunu….

Arkadaşlarla Kemerburgaz’a kadar gider böğürtlen toplardık. Kuzukulağını bile bilirdik. Yerden toplar, yerdik. Ekşimsi bir tadı vardı. Şimdiki çocukların kuzukulağı bitkisinden haberleri var mı acaba?

Çocukluğum çok güzel ve çok anlamlı geçti benim için. Bazen diyorum da keşke hiç büyümesek. Keşke hep çocuk kalsak….

Ben galiba çocukluğumu çok özlüyorum….

Alpaslan Yılmaz
e-mail: alpaslanyilmaz@annelikbilinci.com

Yayınlanma Tarihi : 10.10.2011

5478

defa okundu

+ Yorum Yap

  • cihan tahincioglu - 11-10-2011 02:20:28

    Küçükken yaşımızı sorarlardı. Biz de hep büyük söylerdik, zannederdik ki buyuk olmak iyi bir şey. Ama aslında güzel olan iyi olan hersey o zamankilermiş. Ben de özlüyorum o yıllarımı. Hatırlattıgınız icin teşekkur ederim
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim