Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARLA İLETİŞİMDE NELERE DİKKAT ETMELİ

çocuklarla iletişimde nelere dikkat etmeliBir çocukla iletişim aslında bebek anne karnındayken başlayan bir süreçtir. Bebek anne karnındayken de bir şeyler öğrenir. Çünkü bebeğin en önemli yaşam kaynağı annesidir. Ve annesinin karnındaki bebeğin gelişimi için yaptığı şeyler bebeği doğrudan etkiler. Dolayısıyla iletişimin 1. ayağı anne karnında başlayan süreçtir.

Bebek doğduktan sonra da en yakınındaki kişi annesi ve sonra da babası olacaktır. Küçük bir bebekle iletişimde güven duygusu çok önemlidir. Bebeğe güven duygusu onun fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamakla mümkündür. Dolayısıyla bu ihtiyaçların karşılanması iletişimin temel noktasıdır. Fiziksel ihtiyaçları bebeğin karnını doyurmak ve onun bakımını iyi bir şekilde yapmakla olur. Bu ihtiyaçları karşılanan bebek kendini güvende hisseder. Kendini güvende hisseden bebek ise çevresini daha olumlu bir şekilde algılar ve bebek büyüdükçe bu da çevresiyle etkileşimini olumlu yönde etkiler.

Psikolojik ihtiyaçları ise bebekler sıkı bir duygusal bağ kurmakla mümkündür. Bebeğin psikolojik ihtiyaçları en az fiziksel ihtiyaçları kadar önemlidir. Psikolojik ihtiyaçları karşılanan bebekler, dünyayı algılamada daha olumlu bir düşünce yapısına sahip olurlar. Diğer insanlarla iletişimleri daha etkili olur. Psikolojik ihtiyaçların karşılanması aslında öyle zor olan bir şey de değildir.

Bebeği kucaklamak, öpmek, sarılmak, onunla konuşmak, ona sevginizi göstermek bebeğin psikolojisini olumlu yönde etkileyecek şeylerdir. Bebekle ilgilenmek, onu anlamaya çalışmak daha sağlıklı bir psikolojiye kavuşmasına yardımcı olur. Bir bebek annesinin sesini durmak ister. Annesinin kokusu, sıcaklığı ona güven verir. Bunlar çocuk için vazgeçilmez şeylerdir. Bu tür çocukların kendilerine olan güvenleri de iyi gelişir.

Çocukların gelişiminde ve eğitiminde ebeveynlerin yeri daha farklı olmaktadır. Bebek büyüyüp çocukluk dönemine geldiği zaman ebeveynle çocuğun kuracakları iletişim de farklı bir boyut kazanacaktır. Çocuk her şeyden önce kendini ifade edebilen, kendine ait duyguları ve zevkleri olan bir birey haline gelmiştir. Çocuk bir birey olduğu için ebeveynler çocukla iletişim kurarken onların düşüncelerini dinlemeli, sorularına mantıklı cevaplar vermelidir. Çocukla iletişim kurarken sakin, sabırlı, empatik ve teşvik edici olunmalıdır.

Çocuğun toplumda saygın bir kişi olarak yetişmesi için çocuğa toplumsal kurallar ve saygı kuralları öğretilmelidir. Birisi konuşurken sözünü kesmemek, yalan söylememek, birisini üzünce özür dilemek v.b. şeyler çocuğa öğretilmelidir. Hatta çok küçük detaylara bile dikkat edilmelidir. Bu çocuğun ilerde nezaket anlayışını da geliştirecektir.

Çocuğa herkesin kendine ait sınırları olduğu öğretilmelidir. Sınırlarını bilmeden yetişen çocuk ilerde bencil, patavatsız, saygısız, tatminsiz bir kişilik olarak yetişir. Bu kural çocuğa küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir.

Çocuklarla iletişimin en temel öğelerinden birisi de çocuğun yetiştiği ev ortamıdır. Ev ortamı bir çocuk için huzurlu, sakin ve sevgi dolu olmalıdır. Sürekli kavga ve dövüş, huzursuzluk, sevgisiz ve saygısız bir ev ortamı çocuğun ebeveynlerle olan ilişkisini olumsuz yönde etkiler. Bu aslında çok önemli bir konudur. Sorunlu bir ortamda büyüyen çocuklar da genelde sorunlu bir kişilik geliştiriyorlar. Dolayısıyla ebeveynlerin ev ortamında huzur, sevgi ve saygıyı tesis etmeleri kaçınılmazdır.

Stresli Anlarda Çocuklarla İletişim?

Yayınlanma Tarihi : 22.10.2011

9463

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim