Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARINIZI ÖNEMSEYİN

Bugünün Çocukları Yarının Yetişkinleri

Çocuklarınızı önemseyin, onlara fikirlerini sorun ve yanlarında dikkatli davranın. Böylece onlar da kendilerini önemser ve kendilerine olan güvenleri artar.

Annem; “Çocuklar boş kaset gibidir” der. Gerçekten de öyle, küçük yaşlarda ne öğrenirlerse hayatları şekillenirken etkili oluyor. İnsan ilişkilerinden, karşılaştırma yapmaya, duygularından daha birçok şeyin ufacıkken oluşmaya başladığını düşünüyorum. Nasıl küçükken şiddet gören biri yetişkin olduğunda başkalarına şiddet uyguluyorsa, sevgi gören de sevecen yaklaşır insanlara. Bu yüzden ki çocuklarınızın yanında tartışmayın, bağırmayı değil uzlaşmayı öğrensin sizden.

Karar arifelerinde mutlaka çocuklarınıza da danışın. Bazen sizin göremediğiniz ayrıntıları onlar görebilir ve size yardımcı olabilirler. Onlara fikirlerini sorarak hem onları önemsediğinizi gösterirsiniz hem de kendine güvenen bireyler yetiştirirsiniz. Unutmayın ki büyüme çağındaki çocuklar aile ortamından oldukça etkilenir ve kişiliğinin gelişmesinde aile ilk sıralardadır.

Milletine ve çevresine yararlı bireyler yetiştirmek her anne ve babanın gayelerinden biridir. Sizlerin önemsemediği ayrıntılar çocuklarınız için hayati önem taşıyabilir. Sadece biraz dikkatle ve özenle özgüven sahibi insanlar yetiştirmek mümkün. İyi şanslar.

Merve Coşkun
E-mail: mervecoskun@annelikbilinci.com

Yayınlanma Tarihi : 25.12.2011

3089

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim