Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN YALAN SÖYLEMESİ

çocukların yalan söylemesiÇOCUKLARIN YALAN SÖYLEMESİ

Çocuklar neden yalan söyler?

Aşağıda çocukların yalan söylemesinde etkili olan olası nedenler belirtilmiştir.

Gelişmiş hayal gücü: Çocukların hayal güçleri gelişmiştir. Bundan dolayı inandıkları şeyin doğru olduklarını düşünebilirler. Özellikle oynadıkları evcilik oyunları onların hayal güçlerini kuvvetlendirir, kendilerine hayal ürünü kahramanlar bulurlar. Bu hayal güçleriyle gerçek olmayan olaylar ve kişiler yaratabilirler.

Unutkanlık: 2 – 3 yaşındaki bir çocuk yaptığı şeyleri unutabilir. Koltuğun arkasına sakladığı televizyonun kumandasını o an için unutabilir. Sorulduğu zaman bilmediğini söyler. Aslında bu bir yaşlan davranışı değildir. Sadece unutkanlığının bir göstergesi olabilir. Ebeveynlerin bu ayrımı iyi yapmaları gerekir.

Ebeveynlerinin sevgisini kazanma: Kimi çocuklar yaptıkları bir hatadan veya istenmeyen bir durumdan dolayı anne ve babasına yalan söyleyebilmektedir. Bunu anne ve babasının sevgisini kazanmak için yapar. Çünkü onların sevgisi çocuk için çok önemlidir. Bu sevgi ihtiyacı çocuğu yalan söyleme davranışına itebilir.

Korku: Anne veya babasından korkan çocuklar da yalan söyleme davranışını gösterebilirler. Genelde yaptıkları bir hatan dolayı cezalandırılacaklarını, kötü söz söyleneceğini düşünen çocuklar yalan söyleme eğiliminde olurlar.

Ebeveynler nasıl davranmalı?

Doğru söylemeyi cesaretlendirmeli: Ebeveynler yanlış bir şey veya kötü bir hareket yapan çocuklarına bunu itiraf ettikleri zaman teşekkür etmelidirler. Bu en olumlu davranış olacaktır. Böylelikle çocuk her zaman doğruyu söylemeye cesaretlendirilmiş olur. Çocuğa kızmak, bağırmak, kaba güç kullanmak onu yalan söyleme iter. Üstelik çocuk doğruyu söylediği için cezalandırıldığı düşüncesine de kapılabilir.

Çocuğu itham etmemeli: Çocuğa karşı düşünceleri ifade ederken onu itham etmekten ve suçlamaktan kaçınmak gerekir. Bu ebeveynle çocuk arasında çatışmayı davet eder. Örneğin çocuk koltuktaki tüm yastık ve minderleri yere indirdiyse ona kızmak yerine “Acaba bu minderleri yere kim indirdi? Umarım birileri bana yardım eder de şu minderleri koltuğa geri koyarız” tarzında bir yaklaşım daha uygun olur. Direkt çocuğu suçlayıcı tarzda hatası yüzüne vurulursa bu durumda çocuk bunu kendisinin yapmadığını söyleyebilir.

Çocuğa çok fazla sorumluluk verilmemelidir: Çocukları yaşam içinde elbette ki kurallara alıştırmak gerekecektir. Fakat bir anda çocuğun altından kalkamayacağı kadar kural koymak, evde sorumluluk vermek çocuğun kafasını oldukça karıştıracaktır. Çok fazla kuralı ve sorumluluğu yerine getirme konusunda başarılı olmayacaktır. Kuralları ve sorumluluklarını takip edemeyen çocuk ebeveyninin memnuniyetsizliğinden veya kızgınlığından kaçınmak için yalan söylemek durumunda kalabilir.

Güven inşa etmek: Çocukların ebeveynlerine güven duymaları gerekir. Diğer bir deyişle ebeveynler güvenilir olmalıdırlar.  Ebeveynlerin yapıp ettikleri güven oluşturma konusunda bir rol model teşkil eder.  Anne veya babasını güvenilmez bulan çocuk yalan söylemek durumunda kalabilir. Bu yüzden anne ve babalar davranışlarında tutarlı ve istikrarlı olmak için gayret göstermelidirler.

Yayınlanma Tarihi : 24.07.2012

4204

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim