Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN SOSYAL BECERİLERİNİ GELİŞTİREN AKTİVİTELER

çocukların sosyal becerilerini geliştiren aktivitelerÇOCUKLARIN SOSYAL BECERİLERİNİ GELİŞTİREN AKTİVİTELER

 

Çocuğunuzun daha sosyal birisi olmasını, onun sosyal becerilerinin gelişmesini istiyorsanız bu konuda oldukça başarılı aktiviteler bulunmaktadır. Örneğin çocuğunuzun müzikle uğraşması, görgü kurallarını iyi öğrenmesi, rol oynama aktiviteleri ve daha birçok şey onun sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

 

Görgü kurallarını öğretin

 

Çocuğunuzun sosyal biri olarak yetişmesini istiyorsanız ona görgü kurallarını iyi öğretin. Birisinden bir şey isterken nasıl söylemesi ve nasıl davranması gerektiği, nasıl özür dilemesi gerektiği ve daha birçok görgü kurallarını ona mutlaka öğretmelisiniz. Bu görgü kuralları toplum içinde yerleşmiş gelenek düzeyindeki hususlardır ve çocuğunuzun sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Görgü kurallarını iyi bilen çocuklar daha sosyaldir. Çocuğunuza lütfen demeyi, teşekkür etmeyi öğretin. Tüm bunlar kişiler arası iletişimde önemlidir. Bu görgü kurallarını bilmek çocuğunuzun toplumda daha kabul edilebilir olmasını ve saygınlığını artırır.

 

Müziğe yönlendirin

 

Müzik en doğal bağ kurma yöntemlerinden birisidir. Çocuğunuzun daha küçük yaşlardan itibaren müziğe yönelmesini sağlayabilirsiniz. Bir müzik aletini çalmayı öğrenmesi için gerekli imkânlarını kullanın. Şarkı söyleme becerisini de geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Müzik çocuğunuzu daha sosyal yapar. Arkadaşları arasındaki popülaritesini artırır. Müzikle uğraşmak aynı zamanda çocuğunuzun sanatsal becerilerini, dil becerilerini ve algılama becerilerini de geliştirir.

 

Rol oynama aktiviteleri

 

Eğer çocuğunuz içe dönük birisiyse ve sosyal olarak çekingense rol oynama yöntemi ile kendine güvenini ve sosyal becerilerini geliştirebilirsiniz. Örneğin güçlü bir karakteri oynamasını sağlayarak onun bir an için güçlü ve önemli biri olduğunu hissettirebilirsiniz. Bu tür güçlü karakterleri oynayarak utangaçlığını üzerinden atabilir ve daha cesur olabilir. Bunun için bir rol oynama etkinliğinde çocuğunuzun öğretmen veya bir ebeveyn olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında bir film veya masal kahramanını da düşünebilirsiniz.

 

Diğer aktiviteler

 

Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmek için başka aktiviteler de düzenleyebilirsiniz. Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirme konusunda ne kadar zengin bir yaşam tecrübesi sunarsanız o kadar faydalıdır. Çocuğunuzun kişilik ve ilgi alanlarına uygun çocuk gruplarına katılmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin atletik bir çocuksa onu spor aktivitelerine yönlendirebilirsiniz. İzci sınıflarına katılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal becerileri zayıf çocuklar genelde arkadaş edinmede de sorun yaşarlar. Eğer sizin çocuğunuz da bu konuda sorun yaşıyorsa Çocuğunuz Arkadaş Edinemiyor Mu? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 21.03.2016

3051

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim