Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN SORULARI

çocuğun sorularıÇocukların en önemli özelliklerinden birisi bilgiye olan açlıklarıdır. Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren bellekleri hızlı bir şekilde bilgiyle dolmaya başlar. Bu bilgileri zaman geçtikçe ve dil yeteneğini kullanmaya başladıkça sorular sorarak edinmeye başlarlar.

Soru sormak bir çocuk için vazgeçilmezdir. Neden?, Niye, Niçin gibi sorular onun iletişimin en önemli parçalarıdır. Zaman içinde bu tür soruları sık sık sormaya başlarlar. Öyle ki bu durum gün içinde anne ve babaları bıktırır dereceye kadar ulaşabilir. Fakat unutmamalıdır ki bilgi açlığındaki bir çocuk ve iletişim kurma ihtiyacındaki bir çocuk için bu tür soruları sormaktan başka yağacağı bir şey yoktur. Üstelik bu tür soruları sık sık sormak da doğal bir durumdur.

Biz ebeveynler de günlük hayatta kendimize birçok soru sormuyor muyuz? Başkalarına birçok sorular sormuyor muyuz? Bizi çocuklardan ayıran fark şudur. Biz yetişkinler sorularımızın cevaplarını kendi kendimize bulabiliriz. Kendi kendimize soru sorar ve cevaplayabiliriz. Fakat çocuklar için daha küçük yaşlarda böyle bir şey mümkün değildir. Çünkü onların sorularına kendi kendilerine cevap vermeleri için ne yaşam tecrübeleri yeterlidir ne de bilgi düzeyleri.

Üstelik çocuğun bu tür soruları sadece bilgi açlığını gidermek için sormadığını da aklınızdan çıkarmayın. Bu onun iletişim kurma isteğini de gösterir. Sosyalleşmesinin bir parçasıdır. Sorduğu sorularla kendini çevresinin içine sokmaya çalışır.

Ebeveynler bu noktada çocuğun sorularına mantıklı ve düzeyine uygun yanıtlar verebilmelidir. Bu sorulardan zaman zaman bıksalar da bunu çocuğa hissettirmemelidir. Çocuğun soru sorma isteğini baskı altına almamalıdırlar. Hatta soru sorması için çocuğu motive etmelidirler. Çocuklar sorduğu sorularla ve bu soruların sıklığıyla kendilerini belli ederler. Hiç soru sormayan çocuktan belki de şüphe etmek gerekir. Soru sormaya alıştırılmış, soru soran ve bu sorularına cevaplar alan çocuk gelecek için daha iyi yetişir. Okul başarısı daha yüksek olur. Okulda daha aktif olur.

Anne ve babalar sabırlı olmak zorundadırlar. Anne ve baba olmak sıradan ve kolay bir meslek değildir. Biricik yavrunuzun iyi yetişmesi için hayatın bu tür zorluklarına da katlanmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 08.06.2011

6098

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim