Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN OMEGA 3 İHTİYACI

çocukların omega 3 ihtiyacıÇOCUKLARIN OMEGA 3 İHTİYACI

Omega 3 çocuklar için neden önemlidir?

Omega 3 çocukların beyin gelişimi ve fonksiyonları için önemlidir. Bir tür çocuğun beyin gıdasıdır. Omega 3 yağ asitleri birçok besinde bulunur. Balıktan keten tohumu kadar geniş bir besin yelpazesinde bulunan oldukça değerli bir besin öğesidir.

Omega 3 eksikliği çocuğu nasıl etkiler?

Çocuğun beslenmesinde omega 3 eksikliği dikkat ve konsantrasyon sorunlarına, beyin aktivitelerinde ve görme gelişiminde azalmaya neden olur. Ayrıca omega 3 ü de yeterli miktarlarda ve çeşitli besin gruplarından almak da oldukça faydalıdır.

Bebekler için omega 3: Bebekler için anne sütü en iyi besin kaynağıdır. Anne sütünde omega 3 bulunur. İlk 6 ay boyunca bebek sadece anne sütü ile beslenmeli ve bu ilk 1 yılın sonuna kadar devam etmelidir.( 6. aydan itibaren katı gıdalar da verilmeye başlanmalıdır ). Anne sütü %50 oranında yağ içerir. Bu bebeğin beyin gelişimi için gerekli besin desteğini sağlamış olur.

Beslenme: Omega 3 yağ asitleri ihtiyacı için deniz ürünleri oldukça önemli besin kaynağıdır. Fakat küçük çocuklar için kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru gibi civa oranı yüksek balıklar tavsiye edilmemektedir. Çocuklar için somon balığı, ton balığı oldukça değerli bir omega 3 kaynağıdırlar.

Omega 3 desteği: 8 yaşın altındaki çocuklar için omega 3 desteği almanın güvenli olup olmadığı veya hangi dozlarda kullanılacağı konusunda tam bir açıklık yoktur. Bu konuda çocuğun hekimine danışarak fikir alınmalıdır. Hekim omega 3 ün çocuk için gerekli olup olmadığı, hangi dozlarda kullanılacağı, hangi ürünün güvenli olacağı ( bazı omega 3 destekleri civa içeriyor olabilir ) konularda yönlendirmede bulunacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 29.11.2012

5197

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim