Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN KONUŞMA BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK

çocukların konuşma becerilerini geliştirmek

ÇOCUKLARIN KONUŞMA BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK

 

Çocuklar 1 yaşına geldikten sonra dünyayı daha iyi ve hızlı anlamaya başlarlar. Bunda onun yürümeye başlamasının ve konuşmaya başlamasının önemli etkisi vardır. Tabi bu bir süreç dahilinde olur. Bu sürecin etkililiği çocuktan çocuğa değişebilir. Bir anne baba olarak çocuğunuzun bu süreci en iyi şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu onun konuşma becerisini geliştirmek için de geçerlidir. Dolayısıyla çocuğunuzun konuşma becerisini geliştirmek için bir çok şey yapabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun konuşma becerisini geliştirmek için şuınları yapabilirsiniz:

 

1. Çocuğunuzun konuşa becerisini geliştirmek için onunla mümkün olduğu kadar konuşmaya çalışın. Sizi anlamasa da onunla konuşun. O sizi anlamasa bile kelimeleri zihnine yerleştirecektir. Çünkü bir kelimeyi ne kadar çok işitirse onu hafızasına o kadar çok kolay yerleştirecektir. Gün içinde bir şey yaparken ona da anlatabilirsiniz. Ona çevrenizdeki nesnelerin isimlerini söyleyin. Anlamadığını düşünseniz bile masallar anlatın. Masal kitapları okuyun.

 

2. Çocuğunuzun konuşma becerisini geliştirmek için ona meyve, sebze ve hayvan resimleri içeren kitaplar alın. Bu resimli kitaplardaki nesneleri ona anlatın; isimlerini ve renklerini söyleyin. Böylelikle nesneler ve olaylar arasında zamanla ilişki kurabilecektir. Mümkün olduğu kadar daha çok olayla muhatap olursa dil gelişimi o kadar iyi ve çabuk ilerleyecektir. Unutmayın çocuğunuzun günlük hayattaki tecrübelerini artırmak onun dil becerisi için çok önemlidir.

 

Çocuğunuzun konuşma becerisi için ona bol bol resimli kitaplar okumak faydalı olacaktır. Kitapları seçerken onu düzeyine uygun oldukça basit, renkli kitapları tercik edin. Kitaplarda bulunan hayvanların, nesnelerin ne olduğunu ona sık sık söyleyin.

 

3. Çocuğunuza şarkı söyleyin. Şarkı söylemek ve beraber müzik dinlemek de çocuğun konuşma becerisi için önemlidir. Onun düzeyine uygun bebek şarkıları söyleyebilirsiniz. Ona uygun müzikler bulabilirsiniz. Şarkı söylerken de bunu oyun şeklinde yaparsanız çok daha etkili sonuç alırsınız. Mesela şarkıları el çırparak söyleyin ve çocuğunuza da bunu yaptırın.

 

4. Çocuğunuz zaman zaman size bir şeyler anlatmak isteyebilir. Her ne kadar bunu yapmak için henüz erken olsa da çeşitli seslerle, bazı temel kelimelerle ve çoğunlukla anlamsız kelimelerle bunu yapmaya çalışacaktır. Siz yine de çocuğunuzu dinlemeye çalışın. Ona kulak verin. Dinlenilmek onun hoşuna gidecektir. Bundan zevk alacaktır. Bu da onu konuşma konusunda daha da cesaretlendirecektir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8740

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim