Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN EVDE ZEHİRLENMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN TAVSİYELER

çocuklarda zehirlenmeyi önlemekÇOCUKLARIN EVDE ZEHİRLENMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN TAVSİYELER

 

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun veya bebeğinizin evde zehirlenme riskine karşı önlemleri almanız gerekir. İstatistiklere göre evde zehirlenme vakalarının çoğu 1-4 yaş arasındaki çocuklarda gerçekleşmektedir. Çocuğunuzun evde zehirlenmesini önlemek için aşağıdaki önlemleri mutlaka almaya çalışın:

 

1. Çocuğunuzun ulaşmasını istemeyeceğiniz şeyleri mutlaka kilitli tutun. Çocuğunuz için tehlikeli, zehirleyici olabilecek unsurları kilitli tutun.

 

2. Deterjan, ilaç ve diğer kimyasal ürünler gibi potansiyel zehirleyici etkiyle sahip şeyleri mutlaka çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde ve kapalı tutun. Gerekirse kapağını kilitleyin veya sürgüleyin. Çocuklar bir yere uzanma, tırmanma yeteneği biz yetişkinlerin tahmin edemeyeceği kadar güçlü olabilir.

 

3. Zehirleme potansiyeli olan şeyleri kendi kabında saklayın. Bu tür şeyleri süt kabı, kahve kutusu gibi şeylere boşaltmayın.

 

4. Potansiyel zehirleyici etkilere sahip şeyleri ayrı yerlerde saklayın. Yiyecek içecek gibi şeylerin yanında saklamayın. Çocuklar yanlışlıkla bunlara uzanıp ağızlarına atabilirler.

 

5. Evde zehirleyici etkiye sahip şeyleri kullandıktan hemen sonra kendi yerine kaldırarak saklayın. Ortalıkta bırakmayın.

 

6. Kullanmadığınız veya düzenli kullanmadığınız ilaçları ve tüm ev ürünlerini çöpe atın.

 

7. Kullandığınız vitamin ve destek ürünler varsa bunları çocuğunuzun ulaşamayacağı yerde saklayın.

 

8. Evinizde iç mekan bitkileri bulunduruyorsanız bunları da çocuğunuzun ulaşamayacağı şekilde tutun. Çünkü bu tr bitkilerin bazıları zehirli olabilir.

 

Çocukta zehirlenme belirtileri nelerdir?

 

Aşağıdaki belirtiler çocuğun zehirlendiğini gösterebilir. Bu gibi bir durumda hemen 112 acil servisi arayarak yardım istemek gerekir. Bunun yanında çocuğun zehirleyici potansiyeli olan bir şey ağzına atıp yutması durumunda da hemen yardım almak gerekir. Hatta bunun şüphesi varsa bile çocuğa hekime göstermek gerekir. Böylelikle olası bir zehirlenmeye karşı erken müdahale edilmiş olunur.

 

Solunumda zorlanma

Konuşma güçlüğü

Baş dönmesi

Bilinç kaybı

Ağızdan köpük gelmesi

Kramplar

Mide bulantısı

Kusma

 

 

Çocukta zehirlenme olursa ne yapmalı?

 

Zehirlenme vakalarında hemen 112 acil servisi aramak gerekir. 112 acil servisi arayacağınız zaman çocuğunuzla ilgili aşağıdaki konularda acil servis görevlilerine bilgi vermeniz faydalı olur.

 

Çocuğun genel durumu

Çocuğun yuttuğu maddenin, ilacın veya zehirleyici maddenin ne olduğu, ne kadar ve ne zaman yuttuğu

Çocuğun yaşı

Çocuğun kilosu

 

Bu arada ambulans gelene kadar çocuğa acilen müdahale etmek de gerekebilir. Evdeki bir kişi ambulansı arayıp acil yardım isterken diğer bir kişi de çocuğa acil müdahalede bulunabilir. Bunun için şunlar yapılabilir:

 

Eğer zehirli madde çocuğun cildine temas ettiyse veya etkilediyse çocuğun etkilenen yeri hemen sabun ve suyla 10-30 dk kadar yıkanmalıdır.

 

Eğer zehirleyici madde çocuğun gözlerine temas ettiyse çocuğun gözlerine 10 dk süreyle ılık su vurulmalıdır.

 

Eğer çocuk zehirli maddeyi yuttuysa çocuğun temiz hava alması sağlanmalıdır.

 

Eğer çocuk nefes alamıyorsa veya solunumu durduysa evdeki kişi gerekli acil müdahaleyi biliyorsa çocuğa suni teneffüs veya kalp masajı yapabilir.

 

Zehirlenen çocuk evde tedavi edilmemelidir. Zehirlenen çocuğa evde tedavi için ilaç veya beslenmeye yönelik şeyler verilmemelidir.

 

Çocukta kusma çocuğun kusmuğunun solunum yollarına kaçma riski de vardır. Bu durumda çocuk yan yatırılarak bu risk azaltılır.

Yayınlanma Tarihi : 28.05.2015

2913

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim