Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN DEĞİŞEN YEMEK ALIŞKANLIKLARI

çocukların değişen yemek alışkanlıklarıÇocukların özellikle 1 yaşından sonra yemek alışkanlıklarında değişmeler görülebilir. Bu evrede bu değişikliğin görülmesi normaldir. Çünkü bebeklik döneminde ona ne veriyorsanız onu yiyip, hiç itiraz etmezdi Üstelik iştahı da çok iyiydi.

Fakat artık bebeğiniz büyüdü. Büyümesiyle birlikte kendisini yavaş yavaş daha iyi tanımaya başlamakta. Sizin ona verdikleriniz dışında başka tatları da tanımaktadır. Tanıdıkça zevkleri, beğenileri değişmektedir. Bu değişim süreci yemek alışkanlıklarına da yansır. Mesela ilk zamanlar daha önce sebzeyi seven bebeğiniz bir süre sonra onu sevmeyebilir. Aslında bu zevkleri sürekli değişebilmektedir.

Bebeğiniz gelişmektedir. Geliştikçe onun zihin kapasitesi ve yeteneği de gelişir. Bu da hafızasının gelişmekte olduğunu gösterir. Hafızası gelişen çocuğunuz sevdiği veya sevmediği yemekler ve tatlar konusunda hafızasında bilgi biriktirir. Artık o sizin ilk zamanlardaki bebeğiniz gibi değildir. Sevmediği yiyecekler konusunda size muhalefet edecektir. Bu duruma alışmanız gerekir. Onun için çocuğunuzun beslenme yelpazesini ne kadar geniş tutarsanız o kadar iyi olur. Böylelikle daha çok tat tanımanın yanında,  beslenmesi de daha dengeli olacaktır.

Mesela sevmediği bir yiyecek var ise o yiyecekten gelecek vitamini alamayacaktır. Dolaysıyla sizin bu yiyeceğin yerine koyabileceğiniz ve o vitamini içeren başka bir yiyecek olmalıdır. Böylelikle çocuğunuz o vitaminden mahrum kalmamış olur. Tabi arada bu yiyeceği yine vermeyi deneyebilirsiniz. Çünkü onun beslenme alışkanlığı değişkendir. Bir süre sonra daha önce sevmediği bir yiyeceği tekrar sevmeye başlayabilir.

Diğer yandan araştırmalar göstermiştir ki çocukları sevmedikleri bir yemek konusunda fazla zorlamamak gerekir. Bu konuda tabi ipin ucunu kaçırmamak şartıyla esnek davranmak iyi olabilir. Çünkü bu zorlama çocuğun sürekli olarak o yiyeceğe karşı kuvvetli bir isteksizlik duygusu geliştirmesine yol açabilir.

Burada anneler şu dengeyi iyi kurmalıdırlar. Çocuklar kendileri için neyin daha faydalı olduğunu bilmezler. Onlar hoşlarına giden, damak zevkine uyan şeyleri tercih ederler. Dolayısıyla anneler bu iki durum arasında denge kurmalıdırlar. Sürekli olarak çocuğun sevdiği şeyleri vermek de bu sefer beslenme sorunlarına yol açacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

4381

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim