Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN BEYİN GELİŞİMİ İÇİN VİTAMİNLER

çocukların beyin gelişimi için vitaminlerÇOCUKLARIN BEYİN GELİŞİMİ İÇİN VİTAMİNLER

 

Vitaminler hem doğmamış bebekler hem de her yaş grubundan çocuklar için çok önemlidir. Vitaminler çocukların sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için gereklidir. Çocukların beyin gelişiminde de özellikle bazı vitaminler ön plana çıkmaktadır.

 

D vitamini

 

ABD’ de Oakland Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada D vitamini ile çocukların eren dönemlerden itibaren beyin gelişimleri arasında önemli bir bağlantı görülmüştür. Hem hamilelik döneminde hamile kadınların D vitamini tüketmesi ve hem de doğum sonrasında çocukların D vitamini yönünden yeterince beslenmeleri çocuktaki MS ( multiple skleroz ) ve otizm gibi riskleri azaltmaktadır. Dolayısıyla D vitamini çocuklarda beyin gelişimini önemli düzeyde olumlu etkileyebilmektedir. D vitamini eksikliklerinde yukarıda belirtilen sorunların yanında, çocuklarda öğrenme, hafıza ve motor beceri kontrolü yönünden de sorular yaşanabiliyor.

 

B6 vitamini

 

B6 vitamini de çocuklarda beyin gelişimiyle yakından ilgili bir vitamindir. Çocuklarda d vitamini eksikliğinin yaşanması B6 vitamini eksikliği anlamına da gelir. B6 vitamini eksikliği beyinde sinir hücrelerine zarar vermektedir. Bu durum vücutta B12 vitaminin emilimine de zarar verir.

 

C vitamini

 

C vitamini eksikliği çocuklar daha anne karnındayken beyin gelişimlerine zarar vermektedir. Bu hasar çocuğun nöral direncini, fonksiyonlarını ve gelişimini olumsuz etkiler. C vitamini eksiliği durumunda erken çocukluk döneminde öğrenme güçlüğü de yaşanır.

Yayınlanma Tarihi : 02.04.2014

5802

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim