Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN BEBEK GİBİ DAVRANMALARI

çocukların bebek gibi davranmasıÇOCUKLARIN BEBEK GİBİ DAVRANMALARI

Kimi zaman küçük çocuğunuzun bir bebek gibi davrandığını fark edebilirsiniz. Bir kelimeyi söyleyebildiği halde bir cismin ismini bildiği halde bebek diliyle de konuşabilir. Özellikle küçük çocuğun bir bebek kardeşi varsa veya yaşamında önemli, farklı bir değişiklik olduysa çocuklar kimi zaman bebekçe hareket edebilir veya bebek diliyle konuşmak isteyebilir.

Tüm bu çocuk için gerileme işareti olan davranışlar aslında çok normaldir. Çünkü küçük çocukların dünyası hızlı bir şekilde genişlemeye devam etmekte ve bu genişleyen dünyada çocuk kendini zaman zaman güvende hissetmeyebilir. Güvenlik endişesi taşıyan küçük çocuklar bebeksi hareketlerle ebeveynleri tarafından güvenlik ihtiyacının giderilmesini beklerler. Özellikle ailede yeni bir bebek varsa veya çocuğu etkileyen önemli bir değişme söz konusuysa bu davranışlar daha sık görülebilir. Çocuk özellikle annesinin dikkatini çekerek onun kendisine odaklanmasını ister.

Küçük çocuklardaki bu bebeksi davranışlar motor becerilerinde veya fiziksel becerilerinde de gerilemeye neden olabilir. Örneğin daha önce bir sandalyeye kolayca çıkabilen veya bir koltuğa kolayca tırmanabilen bir çocuk bu davranışında geriye gidebilir.

Bir başka geriye giden davranışı ise dilini kullanma becerilerindedir. Örneğin daha önce 2 – 3 kısa cümleyi kullanabilen bir çocuk bu konuda gerileyebilir ve daha bebek diliyle konuşmaya başlayabilir. Bu davranışlar normal olarak kabul edilse de daha ciddi bir durumun da belirtisi olabilir. Küçük çocuklardaki bu tür gerileme davranışlarının fark edildiği zaman çocuğun hekimine danışmakta fayda vardır.

Ebeveynler ne yapmalıdır?

Küçük çocukların bu tür gerileme davranışları veya bebeksi davranışlar sergiledikleri durumlarda bir ebeveyn olarak yapılmanız gereken sakin kalmak ve çocuğa oldukça destekleyici davranmaktır. Örneğin eğer çocuğunuz bebek kardeşinin biberonundan beslenmek istiyorsa buna izin vermeniz daha uygundur. Zaten biberonu denedikten bir süre sonra bunun kendisini tatmin etmediğini anlayacaktır. Bebek gibi davranmak istiyorsa bırakın öyle davransın. Çocuğunuza bu tür bebeksi davranışları bırakması için ona baskı yapmanız ve zorlamanız uygun olmayacaktır. Çünkü çocuğunuzu olumsuz etkileyebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz bu tür bebeksi davranışları sürekli hale getirirse bazen bu tür davranışları görmezlikten veya anlamazlıktan gelmek etkili olabilir. Örneğin çocuğunuz size bebeksi bir ifadeyle soru sorarsa bu durumda şöyle demeniz faydalı olabilir “Siz bir şey duydunuz mu? Sanki bir bebeğin konuştuğunu duydum fakat ne söylediğini anlayamadım. Acaba benin büyük çocuğum benimle daha tekrar konuşacak mı?” tarzında ifadeler çocuktaki bu olumsuz gerileme davranışlarını söndürebilir.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2013

7163

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim