Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARIN ATEŞİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

çocukların ateşi hakkında genel bilgilerÇocuklarda görülebilecek olumsuz durumlardan birisi de ateştir. Çocuktaki ateşinin yükselmesi ondaki bir rahatsızlığa işaret eder. Çocuktaki normal vücut ısısı 36-37,5 derece arasında olur. Vücut ısısı 38 derece ve daha yüksek olursa çocukta ateşli bir durumdan söz edilir.

Tabi gün içinde çocuğun ateşi yükselip düşebilir. Mesela hareketli bir oyun sürecinin ardından ateşinde bir yükselme olabilir. Fakat herhangi bir rahatsızlığı yoksa bu ateşi kısa bir süre sonra normale dönecektir. Her çocuğun ateşi süreklilik arz ediyor ve düşmüyorsa çocukta bir rahatsızlıktan şüphelenmek gerekir. Bu arada çocuğun ateşinin düşük olması da bir sonuna işaret edebilir. Çünkü vücut sıcaklığının yukarıda belirtilen değerler arasında kalması normal olanıdır.

Çocuğun ateşini aslında basitçe test edebilirsiniz. Genelde ebeveynler elle çocuğun alnına dokunarak ateşini kontrol ederler. Fakat bundan daha etkili yöntem ise yanağınızı çocuğun alnına koyarak ateşinin olup olmadığını daha iyi test edebilirsiniz. Tabi ateş ölçücü cihazlar da kullanabilirsiniz.

Çocuktaki ateşle birlikte bazı belirtiler var ki bu belirtiler çocukta gerçekten bir rahatsızlık olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda teni soluk görünür, üşümeyle birlikte titreme olur, yüzü al al olmuştur. Çocuğun ateşini bir ateş ölçerle ölçtüğünüz zaman 39 derece civarında ise ve bu ateşi düşüremiyorsanız hemen mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Çocuğun evdeyken ateşini ölçmeniz için bir cihaza ihtiyacınız olacaktır. Bu cihazlardan bir tanesini satın alıp evde bulundurmanızda fayda olacaktır. Bu cihazlar; sayısal ateşölçer, kulaktan ateşölçer, ve şerit şeklindeki ateşölçerlerdir. Bunların içinde sayısal ateşölçerler ve kulaktan ateşölçerler daha güvenilir sonuç verirler.

Sayısal ateşölçer kullanıyorsanız bunu iki şekilde uygulayabilirsiniz. Birincisi koltukaltından diğeri de ağızdan. Koltukaltından uygulayacaksanız çocuğu kucağınıza oturtun. Sonra kolunu kaldırıp, ateşölçeri koltukaltına yerleştirin. Tabi hepsini yerleştirmiyorsunuz. Ateşölçerin ince uzun kısmını yerleştiriyorsunuz. Bu şekilde 3 dk. bekleyin. Gösterge ekranındaki değer 38 derece ve daha yüksekse çocukta yüksek ateş var demektir.

Eğer sayısal ateşölçeri ağızdan verecekseniz yine ateşölçerin uç kısmını alt ön dişlerinin üzerinden dilinin altına yerleştirin. Yerleştirdikten sonra çocuğun ağzı kapalı olmalıdır. Bu şekilde 3 dk. bekleyin. Sonra ateşölçeri çocuğun ağzından alarak gösterge ekranına bakın. Aynı şekilde ateşi 38 derece ve daha yüksekse yüksek ateşi var demektir. Bazı hekimler daha küçük çocuklar için ağız yoluyla ateşölçme yöntemini güvenlik gerekçesiyle tavsiye etmeyebiliyorlar.

Ateşi olan bir çocukta üşüme ve titreme görülürse çocuğu kalın şeylerle örtmemek gerekir. Bu, çocuğun ateşini daha da azdıracaktır. Bir de çocukla ilgili şu an için bir rahatsızlık olup olmadığını bilmek için de çocuğu iyi tanımak gerekiyor. Yani çocuğun hareketlerini iyi gözlemlemeli ve bunların ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Çocuğa uygulanan tedaviyle ateşinin düşüp düşmediğini de kontrol etmek gerekir. Bu kontrolleri de sabah ve akşam birer kez yapmak gerekir.

Çocuğun ateşini ölçerken de ölçümü olumsuz etkileyecek dış etkenleri olabildiğince ortadan kaldırmak gerekir. Nedir bu etkenler? Ev ortamının gereğinden fazla sıcak ve soğuk olması, çocuğun hareketli bir oyundan dolayı terlemesi, çocuğun sıcak bir yemek yemesi v.b. çocuğun vücut sıcaklığını etkileyecek faktörlerdir. Dolayısıyla çocuğun ateşini ölçerken onun sakin olması, ev ortamının yeterli sıcaklıkta olması, eğer dışarıdan gelmişse biraz beklemesi v.b. etmenleri göz önünde bulundurarak, ateşini ölçmek için bir süre beklemek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 02.08.2011

7338

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim