Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARI OLDUĞU GİBİ KABUL ETMEK

çocukları oduğu gibi kabul etmekHer çocuk bir birinden ayrı özelliklere sahip olarak dünyaya gelir. Hatta kardeş olan çocuklar bile birbirinden farklı özelliklerde yaratılmışlardır. Kimi çocuk oldukça uysaldır kimisi de oldukça hırçın ve hareketlidir. Kimi çocuk resim yapmaktan ve resimli kitapları karıştırmaktan oldukça zevk alır, kimisi de topa vurmaktan zevk alır. Kimi çocuk içine kapanık bir yapıdadır kimisi de oldukça sosyal bir kişiliğe sahip olabilir.

Tüm bu özellikler çocuğun yetiştiriliş tarzından ve çevresel etkenlerden kaynaklansa da bu özelliklere sahip olmasında doğuştan gelen bir takım özelliklerin de etkisi vardır. Çocukların bu tür özelliklerini aslında değiştirmek zordur. Mesela bir resimli kitapları karıştırmaktan, onlarla ilgili kendi zihninde bir takım hayaller kurup, hikaye anlatmaktan hoşlanıyorsa bunu değiştirmeniz tabii ki hem zordur hem de gereksiz bir uğraştır. Üstelik bu güzel bir alışkanlıktır. Eğer bir çocuk yalnız başına dış görünüm olarak çok uysal görünüyorsa bunu değiştirmeniz zordur. Çocuğun çok konuşkan olması ile ilgili yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Burada önemli olan çocukları olduğu gibi kabul etmek, her çocuğun birbirinden farklı özelliklerde olabileceğini unutmamaktır. Çocukları olduğu gibi kabul etmek için de bir takım şeyleri dikkate almakta fayda vardır.

Her anne ve babanın çocukları ile ilgili beklentileri olabilir. Benim çocuğum öyle olsun veya böyle olmalı gibi düşünceler üretebilirler. Fakat hayatta her şey bizim istediğimiz şekilde yürümez. Çocuklarımızın genel yapısı da böyledir. Her kız çocuğunun evde oyuncak bebekleriyle oynamasını beklemek hata olur. Her erken çocuğun topa vurmaktan hoşlanmasını beklemek hata olur. Her çocuğun kendine ait özellikleri, beğenileri, hoşuna gitmeyen şeyleri olabilir. En iyisi çocuğun bu farklılıklarını kabul etmek ve saygı göstermektir. Önemli olan çocuğun bu farklılıklarıyla beraber ne kadar başarılı olduğu konusudur.

Çocukların hayattaki başarılarında çocukluk dönemlerindeki yaşantılarının da payı vardır. Bir çocuk küçüklüğünde hiç konuşmayan veya sessiz bir çocuk olabilir. Fakat bu çocuğunuzun hayattaki başarılarını etkileyeceği anlamına gelmemelidir. Çocuğu olumsuz etkileyecek olan şey sizin çocuğunuzu nasıl gördüğünüz ve ona nasıl davranıp, hitap ettiğinizdir. Çocuğun küçüklükteki yapısından dolayı ona karşı olumsuz hisler besleyip, onu olumsuz ifadelerle yererseniz işte bu çocuğu kötü yönde etkileyecektir. Ebeveyn olarak sizin göreviniz çocuğunuza her zaman güven aşılamak, onu başarıya karşı güdülemek, onu olduğu gibi kabul ederek üstün olduğu yönleri ön plana çıkarmaktır.

Çocuğunuzdan tabii ki bir takım beklentileriniz olacaktır. Fakat onun kendine has özelliklerini dikkate alarak beklentilerinizi belirlemelisiniz. Bu da onu olduğu gibi kabul etmekten geçer. Şunu kesinlikle hatırda tutmalısınız ki çocuğun yetişmesinde siz ebeveynlerin de büyük etkisi vardır. Yani onun değiştirilebilir olan özellikleri konusunda sizin doğrudan etkisi olacaktır. Çocuk dürüst olmayı, sevgi dolu olmayı, tertipli olmayı, empatik olmayı sizden öğrenecektir. Dolayısıyla çocuğun kendine has özellikleri olduğunu kabul edip, güçlü olduğu yanları geliştirmeye gayret etmek daha faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.06.2011

3766

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim