Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARI MEMEDEN KESMEK İÇİN BİR YAŞ NEDEN ÖNEMLİDİR?

çocuğu memeden kesmek için bir yaş neden önemlidir

ÇOCUKLARI MEMEDEN KESMEK İÇİN BİR YAŞ NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

Birçok uzmanın üzerinde görüş birliğine vardığı nokta, çocukların 1 yaşında sütten / memeden kesilmesi konusudur. Bebeklerin memeden kesilmesi için 1 yaşın önemli bir zaman olduğu vurgulanmaktadır. Tabi bunun böyle olmasında birçok etken vardır.

 

1 yaş çocuğu memeden kesmek için neden önemlidir?

 

1. Anne sütü 1 yaşından sonra çok hayati bir besin kaynığı değildir. Bebeklerin beslenmesi belli bir gelişim düzeyini takip eder. İlk altı aya kadar anne sütü, sonrasında bir yaşına kadar anne sütüyle birlikte bebeğin düzeyine uygun katı gıdalar verilir. 1 yaşından itibaren ise artık anne sütü bebek için önemini kaybetmektedir. Dolayısıyla çocuğu / bebeği memeden veya sütten kesmek için 1 yaş doğru bir zamandır.

Anne sütünün önemi bebeğin gelişim düzeyine göre ayarlanmıştır. 1 yaşından itibaren anne sütünün bebek için önemi oldukça azalır. Çünkü artık bu dönemdeki bir çocuk için anne sütü çocuğun gereksinimlerini karşılamaktan uzaktır. Hatta gelişimini engelleyici nitelikte olabilir. Çocukların bu dönemden itibaren değişik türlerde gıdaları almaya ihtiyacı vardır. Anne sütü bu anlamda onun gelişim düzeyi için yetersiz kalacaktır.

2. Çocuğu memeden kesmek için 1 yaş başka açılardan da önemlidir. Çocuk artık bu dönemle birlikte daha bağımsız olmuştur ve yürümeye başlamıştır. Uzmanlar bu dönemdeki bir çocuğu sütten kesmenin daha kolay olduğunu belirtmektedirler. Zira, anneye bağımlılığı azalmıştır. Dolayısıyla çocuk başka şeylerle de meşgul olacağı için memeye olan dikkati azalmıştır. Bazı anneler bebeği daha uzun süre emzirme eğilimi göstermektedirler. Bu yanlış bir uygulamadır. Bu hem bebek hem de anne için sorun doğurabilir. Çünkü bebek için önemli olan bu dönemden itibaren kendisi için gerekli olan katı besinleri almaktır. Bunlardan mahrum kalıp, meme emmeye devam ederse gelişimleri zayıf kalacaktır. Dolayısıyla anneler bu konuda bilinçli davranmalıdırlar.

3. Çocuğu 1 yaşında memeden kesmenin bir başka nedeni ise, bu yaştan itibaren yapılan emzirmelerde çocuklarda diş rahatsızlıkları da görülebilmektedir. Bunların başında diş çürükleri gelir. Diş hekimleri bundan dolayı çocukların bu dönemden itibaren emzirilmelerinin çocuk için uygun olmayacağını belirtmektedirler.

4. Bu arada halen meme emmeye devam etmek bebeğin anneye olan bağımlılığı daha da artırabilir. Bu da bebeğin bireysel ve bağımsız gelişimi için sorun yaratabilir. Diğer yandan onun sosyal gelişimi için de sorunlar doğurabilir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

14474

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim