Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARI GELİŞTİRMEK

çocukları geliştirmekÇocukları geliştirmek derken genelde aklımıza psikolojik, duygusal, sosyal v.b. gelişim unsurları gelir. Fakat bir çocuğun gelişimini bir bütün olarak değerlendirsek daha birçok konu işin içine girer. Bir çocuğun gelişimini daha geniş açıdan düşünmek gerekir.

Bunlardan biri de çocuğun çevresini, dünyayı daha iyi tanımasına yol açan gelişim sürecidir. Bu gelişim sürecinde çocuğun duyu organları büyük rol oynamaktadır. Yani çocuğun duyu organlarının yeteneğini ve kapasitesini geliştirmek de mümkündür. Böylelikle çocuk çevresini ve dünyayı daha iyi anlama ve tanıma fırsatı bulacaktır.

Bunun için anne ve babalar olarak bu konuda birçok şey yapabilirsiniz. Bu konuda size önemli görevler düşmektedir. Çocuğunuzla sürekli fırsat buldukça çevresi hakkında, nesneler hakkında, hayvanlar, bitkiler v.b. şeyler hakkında konuşmaya çalışın. Mesela onunla bir gezintiye çıkın. Parka gidin. Gördüklerinizi ona da gösterin. Onların ne olduğunu söyleyin. Mesela ağaç dalına konan bir kuş gördüyseniz onu çocuğunuza gösterin. Onu görmeye çalışsın. “Bak ağaçta kuş var” diye söyleyin. Böylelikle gözlerini kullanarak bir şeyi bulmaya çalışacak ve bu yeteneğini geliştirmeye çalışacaktır. Diğer yandan bu eylemi yaparken ağacın ve kuşun ne olduğunu öğrenecektir. Yani bir eylemde bulunurken birçok şey öğrenmiş olacaktır.

Bahçede ya da parkta oynarken bir kedi sesi duyarsa onun da bunu duymasını sağlayın. Bu sesin hangi hayvana ait olduğunu söyleyin. Böylelikle sesler ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi de kurmaya çalışacaktır. Bu konuda birçok öğrenme fırsatları yaratabilirsiniz. Ev içinde nesnelerin çıkardığı sesleri ona dinletin, onların ne olduklarını öğretin. Mesela parkta oynarken dokunmasına izin verin. Ağaca dokunmasına, çiçeklere dokunmasına, toprağa dokunmasına izin verin. Dokunma da çocukların öğrenme süreci için çok önemlidir.

Böylelikle çocuğunuz için hem eşsiz öğrenme fırsatları yaratmış olursunuz hem de onun bu tür yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Yani çocuğunuz çevresini daha iyi tanıyarak kendini geliştirme şansı bulmuş olur.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

4967

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim