Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARI DİSİPLİNE ETMEK

çocukları disipline etmekDisiplin konusu aslında çocuğun sosyal gelişiminin bir parçası. Çocuklar bu süreçte disiplinli olmayı, bir disiplin içinde yaşamayı öğreniyorlar. Tabi yine bu konuda önemli görev anne ve babalara düşüyor.

Disiplin deyince aklımıza çocuğun ev içinde ve ev dışında ne yapması gerektiğini belirten kurallar aklımıza gelir. Yani aslında bu kurallar bizim toplumda daha iyi, daha mutlu, daha bilinçli yaşamamız için üretilmiş bilgilerdir.

Tüm bunları çocuklarımız için bir an düşünelim. Aklımıza neler gelebilir? Oyun oynarken oyuncaklarını fazla dağıtmaması, arkadaşlarıyla kavga etmemesi, onlara vurmaması, yemek yerken etrafı fazla kirletmemesi, oyuncaklarını toplaması v.b. bir sürü şey sıralayabiliriz.

Anne ve babalar bu tür kuralları çocuklarına öğretmek konusunda birinci derecede görevli kişilerdir. Çünkü çocuklar ilk etapta anne ve babasının eseridir. Onların yönlendirmesi ve eğitimiyle belli bir düzeye gelirler.

Disiplin konusunda da böyledir. Tabi çocukları disipline ederken her zaman söylendiği gibi bilinçli hareket etmek çok önemlidir. Disiplinin ilk şartı sevgi ve saygıyla başlar. Çocuklarınıza bazı şeyleri aranızda bir sevgi ve saygı ortamı oluşturarak öğretebilir ve yaptırabilirsiniz.

Bu süreçte öfkeye, kötü söze, şiddete kesinlikle yer yoktur. Siz biricik yavrunuzu en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Bu gibi olumsuz tavırlarla bu süreci baltalarsınız. Onun için sevgi, saygı, ilgi, şefkat her zaman bu disiplin sürecinde ön planda olmalıdır. Diğer yandan çocuğunuz artık büyümekte olduğu için ona her şeyi basitçe yaptırmak artık eskisi gibi kolay değildir. Onun için ona olumlu ve yapıcı bir şekilde yaklaşmak size kolaylık sağlayacaktır.

Çocuğunuz istenmeyen bir şey yaptığında ona karşı olumsuz bir tavır ve duygu geliştirmeyin. Tavrınız daima iyi ve yapıcı yönde olmalıdır. Davranışı kötü olsa bile, onun kişiliğine ve kendisine yönelik doğrudan bir eleştiride bulunmayın. Eleştiriyi davranışı üzerinde yoğunlaştırın. Davranışının neden kötü olduğunu ona anlatın. Sen kötüsün, aptalsın, beceriksizsin v.b. ifadeleri kesinlikle kullanmayın.

Çocukları disipline ederken onun için sınırlar koyabilirsiniz. Çünkü artık çocuğunuz belli bir döneme girmiştir. Bu sınırların ayırdına varabilir. Üstelik bu tür sınırlar koymanız çocuk için de iyi olacaktır. Bu şekilde o da neyi yapıp neyi yapamayacağını daha iyi anlayacaktır.
Eğer kurallarınızı koymazsanız o da bunları bilemeyecektir.

Çocuklar zaten bu dönemlerde neyin iyi neyin kötü olduğunu bilemezler. Bunu ona siz öğreteceksiniz. Bunları öğretirken kesinlikle tutarlı bir tutum izlemelisiniz. Aynı durum karşısında değişik zamanlarda farklı tavırlarınız olmamalı. Bu çocuğunuzun kafasını da karıştırır. Davranışlarınızda tutarlı olursanız çocuğunuz bu kuralları daha iyi öğrenecektir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

5605

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim