Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARI DİSİPLİNE EDERKEN BUNLARA DİKKAT

çocukları disipline ederken bunlara dikkatÇocuklara disiplin aşılarken aşağıdaki önemli hususlara dikkat etmek disipline etme sürecini daha başarılı kılacaktır.

1. Çocuğun disiplin sürecinde çocuğun kendine has özelliklerinin olduğu unutulmamalı, bu özelliklere dikkat etmeli ve her çocuğun bir birinden farklı bazı yönlerinin olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Eğer evde birden fazla çocuk bulunuyorsa bunların disiplin şekleri ve süreci farklılıklar gösterebilir. Bu amaçla ebeveynlerin çocuklarını çok iyi gözlemlemesi ve tanıması gerekir.

2. Çocuğu disipline ederken çok katı olmamak gerekir. Aynı şekilde çok fazla esnek bir tutum da olumsuz bir disiplin şeklidir. Çok katı tutum çocukta bıkkınlığa ve ebeveynlerine karşı kızgınlık duygusu geliştirmesine yol açar. Aşırı esnek bir tutum ise çocuğun edinmesi gereken davranışları öğrenmesinde başarısızlığa yol açar. Aradaki dengeyi iyi tutturmak gerekir.

3. Bir şey eğer çocuk için zararlı ve kötü ise bu konuda ebeveynler kesinlikle kararlı olmalıdırlar. Eğer çocuktan bir davranışı yapmaması isteniyorsa bu kararlı bir şekilde çocuğa belirtmek gerekir. Çünkü ebeveynlerin yaşayacağı bir karasızlık çocuğu da karasızlığa itecektir.

4. Çocuğun disipline edilmesi sürecinde anne ve baba sevgisi kesinlikle koşullu sevgi olmamalıdır. Sevgi koşulsuz olmalıdır.

5. Çocuklar anne ve babaları tarafından övülmek isterler. İyi bir şey yaptıklarında bir aferin sözünü duymak isterler. Bunu çocuktan asla esirgememek gerekir. Motivasyon biz yetişkinler için olduğu kadar küçük çocuklar için de gereklidir. Övgü ve güzel söz çocuğun motivasyonunu artırarak doğru davranışın tekrarlanmasını sağlayacaktır.

6. Çocuğun disiplin sürecinde elbette ki çocuktan kaynaklanan başarısızlık nedenleri olacaktır. Fakat bu süreç böyledir. Hatalar olacaktır. Çocuk kimi zaman doğru davranışı gösterecek kimi zaman da hatalı davranışı gösterecektir. Hatalı davranışlarında çocuğu yermemek, aşağılamamak, kötü söz söylemek ve fiziksel şiddet uygulamamak gerekir.

7. Eleştiri yaparken eleştiriyi çocuğun kendisine değil davranışına yönelik yapmak daha doğru bir tutum olacaktır.

8. Çocuğu disipline etmek çocuğa olan sevginin gizlenmesi demek değildir. Çocuğa olan sevgi açıkça belli edilmeli ve bu davranışlarla gerek anne gerekse de baba tarafından belli edilmelidir.

9. Çocuğunun tekrarlarla öğreneceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Bir çocuğa bir davranışın kötü olduğunu anne ve babası belki birçok defa belirtmek zorunda kalabilir.

10. Anne ve babalar davranışlarında istikrarlı ve tutarlı olmalıdırlar. Doğru ve yanlış şeyler konusunda görüş birliğinde olmalılar ve çeşitli durumlara göre farklı görüş ve tutum içinde olmamalıdırlar. Bu çocuğun iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt etmesini engelleyecektir.

11. Çocukların temel disiplini konusunda en temel görev anne ve babanındır. Hiç bir anne ve baba bu temel görevinden kaçınamaz ve sorumluluk kendilerine aittir.

Yayınlanma Tarihi : 11.01.2012

6062

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim