Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARI ALERJİDEN KORUMA YOLLARI

çocukları alerjiden koruma yollarıÇOCUKLARI ALERJİDEN KORUMA YOLLARI

Çocukların bağışıklık sistemi nispeten daha zayıf olduğu için çeşitli alerjenlere daha yatkın olabilirler. Evdeki toz akarları, evcil hayvanlar, polenler ve küf çocuklardaki en yaygın alerjenlerden bazılarıdır.

Çocuğunuzu bu alerjenlerden korumak için bu alerjenlere aruz kalmasını olabildiğince sınırlamalısınız. Bunun için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

Evdeki toz akarları:

Toz akarları evin her odasındaki halılarda ve kumaşlarda yaygın olarak yaşarlar. Fakat çocuklar genelde bu toz akarlarına yatak odasında maruz kalırlar. Bunlar da genelde yastıklarda ve şiltelerde olur.

Evdeki toz akarlarına karşı aşağıdaki önlemleri almaya çalışın:

1. Çocuğunuzun toz akarlarına maruz kalmasını sınırlamak için büyük, kabarık yorganlar kullanmayın. Yatak örtülerini, çarşafları, yastık kılıflarını, her hafta yüksek sıcaklıkta yıkayın. Halıları her hafta silin. Toz akarlarına maruz kalması çocuğunuzda alerji riskini artırır.

2. Çocuğunuzun odasında içi doldurulmuş hayvan bulundurmayın.

3. Tozları iyi çeken ve ıslak temizleme de yapabilen bir elektrikli süpürge kullanın. Eğer çocuğunuzun şiddetli toz alerjisi varsa evde halı kullanmayın. Evinizde halı yerine sadece parke kullanın.

4. Klimanızı kullandığınız mevsim süresince her ay filtrelerini temizleyin veya değiştirin. Klimanızın ısıtma kanallarını her sonbahar temizletin.

Evdeki evcil hayvana karşı önlemler:

Evcil hayvanlar yaygın bir alerjen olarak çocuğunuzda alerjiyi oldukça tetikleyebilir. Eğer çocuğunuzun evcil hayvana alerjisi varsa evcil hayvanı mümkün olduğunca çocuğunuzdan uzak tutun. Evcil hayvanı çocuğunuzun odasına sokmayın. Onun için evde ayrı bir köşe ayarlayın. Veya bir bahçeniz varsa ev dışın da bahçede tutun. Evinizde beslediğiniz kedi ve köpeği mutlaka her hafta yıkayarak temizliğini yapın. Evcil hayvan mağazalarında evcil hayvanlar için şampuanlar bulmak mümkündür.

Polenlere karşı önlemler:

Polenler çocuklarda alerjiye neden olan en yaygın alerjenlerden birisidir. Özellikle alerji mevsiminde polenlerden kaçınmak mümkün olmayabilir. Fakat çocuğunuzu içerde tutmak, pencereleri kapatmak özellikle polenlerin yoğun olduğu zamanlarda iyi bir önlem olacaktır.

Çocuğunuz dışarı çıkarsa eve geldiğinde elbiselerini değiştirin ve duş aldırın. Elbiselerini yıkadıktan sonra kurutucuda kurutun, dışarıda kurutmayın.

Evde küflere karşı önlemler:

Havalar sıcak ve nemli olduğu zaman evde bir klima kullanın. Özellikle evde bodrum v.b. güneş görmeyen yerlerde nem ve dolayısıyla küf oluşabilir.

Evinizin iyi havalandırılmasına dikkat edin. Özellikle güneş görmeyen yerlerde iyi bir hava sirkülasyonunun olması gerekir.

Ev içinde küfler genelde dolaplar, tavan araları, kiler, buzdolabı, duş kabinleri ve çöp kutuları ve halı altında oluşabilir. Bu yerleri iyi temizleyin ve iyi havalandırın.

Yayınlanma Tarihi : 19.11.2013

3457

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim