Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDAN ÇOK ŞEY Mİ BEKLİYORUZ?

çocuklardan çok şey mi bekliyoruzDünyada hatası olmayan bir tane bile insan yoktur. Her insan ömrü boyunca birçok hata yapar. Bu hataların kimisi büyük sorunlara yol açmıştır kimisi de küçük hatalardır. Bir insandan hiç hata yapmamasını beklemek yersizdir.

Durum böyle olunca çocuklarımızın da hata ve hatalar yapabileceklerini kabul etmeliyiz. Çocuklarımızdan mükemmel insanlar olmalarını bekleyemeyiz. Bu tür beklentiler içinde olmak, onların mükemmelliyetçi davranışlar sergileme konusunda bir fikir edinmelerine yol açar. Bu aslında çocuklar için istenmeyen bir durumdur. Bizler acaba anne ve babalar olarak mükemmel insanlar mıyız? Hiç hata yapmıyor muyuz? Kusurlarımız, eksiklerimiz yok mu? Elbette ki var. Çünkü hepimiz insanız. İnsanlar hata yaparlar.

Dolayısıyla kendimiz böyleyken küçücük çocuklarımızdan bunun tam tersini isteyemeyiz. Çocuğu bu yönde olmaya zorlamak ona kötülük yapmak demektir. Yapılan araştırmalar mükemmeliyetçi bir şekilde yetiştirilen çocukların ilerde büyüdüklerinde sorunlar yaşadıklarını, hayattaki başarılarının daha düşük olduğu, kendilerini daha mutsuz hissettiklerini ortaya çıkarmıştır. Bırakın hatalar yapsın. Bırakın kusurları olsun. Bir insandan hatasız olmasını bekleyemezsiniz.

Üstelik burada söz konusu olan küçücük çocuklar. Hafızası henüz zayıf olan çocuklar. Gelişim aşamasında olan çocuklar. Bu çocuklar yaptığı bir hatayı tekrarlayabileceklerdir. İstemediğiniz bir şeyi tekrar tekrar yapacaktır. Onlar bu şekilde büyüyor. Biz anne ve babalar olarak bu süreçte her zaman onların yanında olmalıyız. Onları sevdiğimizi her zaman göstermeliyiz. Güzel davranışlarını övmeliyiz. Onları cesaretlendirmeliyiz.

Diğer yandan bir başka önemli konu şudur. Bir çocuktan evet mükemmeliyetçi olmalarını, kusursuz olmalarını beklemeyin. Fakat onlardan her zaman beklentileriniz olsun. Beklentisizlik de aynı mükemmeliyetçilik gibi hatalı bir tutumdur. Çocuğunuzdan bir şeyler bekleyerek onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Küçük yaştaki çocuğunuza çeşitli sorumluluklar vererek işe başlayabilirsiniz. Mesela oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını toplamalarını sağlayabilirsiniz. Bu alışkanlığı edinmeye çalışsınlar. Oyuncaklarını fazla dağıtmamasını, kırmamasını, v.b. şeyler isteyebilirsiniz. Zaman içinde bu gibi sorumlulukları edinebilirler. Tabi yaşı ilerledikçe ona uygun beklentileriniz de olacaktır. Ayrıca çocuklar ev içinde bir şeyler yapmaktan, sizi taklit etmekten zevk alabilirler. Bu süreci onlar için zevkli hale getirebilirsiniz.

  

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

4378

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim