Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDAKİ GAZ NASIL GİDERİLİR?

çocuklarda gaz nasıl giderilirÇOCUKLARDAKİ GAZ NASIL GİDERİLİR?

 

Gaz sorunu bebeklerde ve küçük çocuklarda yaygın bir sorun. Gaz genelde sindirim sisteminin yeterince olgunlaşmamış olmasından ve bundan dolayı çocuğun yeni bir besine karşı reaksiyonundan kaynaklanır. Gaz çocuklarda nadiren de olsa bir sorunun nedeni de olabilir. Gaz sorunu yayan çocukta genelde mide şikayetleri veya gaz sorunundan dolayı yemeyi reddetme belirtileri görülür. Eğer sizin çocuğunuz da gaz sorunu yapıyorsa evde aşağıdaki gaz giderici tedavileri uygulamaya çalışın.

 

1. Çocuğunuzun yediği besinlere dikkat edin ve yediklerini not edin. Özellikle hangi besini aldıktan sonra gaz şikayeti oluyor bunu anlamaya çalışın. Şüpheli bulduğunuz besinleri birer birer diyetinden elimine edin. Her bir besini tek tek eleyin. Bir besini eledikten sonra eğer gaz şikayetinde bir gelişme olmazsa diğer şüpheli bulduğunuz besini eleyin. Çocuklardaki gaz sorunun diyetten kaynaklanan en temel nedeni lifli besinler ve yüksek yağlı besinler olabilir. Çocuğunuzun hekimiyle de görüşerek çocuğunuzda gaza neden olan besini bulmak ve diyetinden elemek konusunda yardımcı alabilirsiniz.

 

2. Çocuğunuzun gazı varsa gazlı içecekler ve besinler buna yol açabilir. Gazını gidermek ve gazı önlemek için bu besinleri diyetinden elemeye çalışın. Gazlı içecekler yerine çocuğunuza su içirin. Su çocuğunuzun sindirim sistemini daha iyi çalıştırır.

 

3. Çocuğunuza oturarak yemeyi ve yavaş yemeyi öğretin. Hızlı yemesi ve hareket halindeyken beslenmesi daha fazla hava yutmasına ve sonuçta da gaz sorununa neden olabilir. Yiyecekleri iyice çiğnedikten sonra yutmayı öğretin.

 

4. Eğer çocuğunuzda gaz varsa gazını gidermek için onu düz bir yere sırt üstü uzatın. Karın bölgesine nazikçe masaj uygulayın. Ayrıca çocuğunuzun bacaklarını bisiklet pedalı çevirir gibi hareket ettirmeniz de gaz sorununu gidermeye yardımcı olacaktır. Karın masajını ayrıca gece yatma zanlarında rutin olarak da yapabilirsiniz. Bu çocuğunuzun daha iyi uyuması için onu rahatlatacaktır.

 

5. Çocuğunuzun hekimiyle de konuşarak gaz giderici bir otc ilaç verebilirsiniz.

 

6. Çocuğunuzdaki gazdan kaynaklanan karın ağrısı geçmiyorsa bu sorunun altında yatan bir başka neden olabilir. Bu durumda çocuğunuzun hekimiyle görüşün.

Yayınlanma Tarihi : 14.03.2014

19449

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim