Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ZAYIFLIK

çocuklarda zayıflık

ÇOCUKLARDA ZAYIFLIK


Çocuklardaki zayıfığın nedenleri nelerdir?


Çocuklardaki kilo problemlerinden birisi de zayıf olmalarıdır. Esasında zayıf olmanın birçok nedeni olabilir. İştahsız çocuklarda zayıflık görülebilir. Anne ve babası zayıf olan çocuklarda zayıflık görülebilir. Kalorisi düşük olan gıdalar yediği için zayıf görünebilir. Daha birçok neden sıralanabilir.

 

Çocuklarda beslenme sorununa dolayısıyla da zayıflığa yol açan bir neden de çocuğun yemek konusunda baskıya ve zorlamaya maruz kalmasıdır. Çocuklar zorlamayla yemek yemeyi istemezler. Bu zorlama ve baskı çocukta iştahsızlığa yol açabilir. Kimi çocuklarda ise görülen bir psikolojik nedenden dolayı iştahsızlık olabilir ve bu da yeme güçlüklerine yol açabilir. Diğer yandan çocukların alması gereken temel düzeyde gıdalar vardır. Bu gıdaları yeterince almayan çocukta zayıflık görülebilmektedir.

 

Tabi her çocukta zayıflık öyle ciddi bir soruna işaret etmeyebilir. Her çocukta bir sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Kimi çocukların iştahı yerinde olsa da, alması gereken gıdaları alsa da sürekli zayıf görünebilirler. Bu durumlarda aslında bir hekim tetkikine ihtiyaç olabilir. Eğer anne ve babalar çocuklarının zayıflığından endişe ediyorlarsa bir hekime gidip, çocukla ilgili gerekli tetkikleri yaptırabilirler.

 

Kimi çocuklar oldukça hareketli olduklarından dolayı kilo alma konusunda zorlanabilirler. Sinirli yapıdaki bir çocuk da kilo almak konusunda zorluklar çeker. Sinirli çocuklar için de onda sinirlilik yaratan nedenleri ortaya çıkarıp o nedenleri ortadan kaldırmak veya kontrol altına almak gerekebilir. Bu durumda da bir psikiyatrist veya psikolog yardımına ihtiyaç olacaktır. Ayrıca bu tür çocukları rahatlatacak aktiviteler de faydalı olabilir. Oldukça hareketli olan çocuklar için istirahat etmelerini sağlamak gerekecektir.

 

İştahsız olan bir çocuğa yemek yemesi konusunda baskı yapmak ters sonuçlar doğurur. Bu çocuğun yemek yemeye ve özellikle yedirilmek istenen yemeğe karşı olumsuz duygular geliştirmesine yol açar. En iyisi olayı kendi akışına bırakmaktır. Sizin zorlamanız hiçbir fayda sağlamayacaktır. Üstelik bu çocuğun daha hırçınlaşmasına yol açar.  Yapılan bilimsel araştırmalar da bunu göstermiştir. Bu konuda yapılması gereken çocuğa nazikçe ve dost bir şekilde yaklaşmaktır. Çocuğunuzun önüne yiyeceği yemeği koyarsınız. Onun yemeğini yemesini beklersiniz. Her hangi bir zorlamada bulunmazsınız. Çocuğun az yediği konusunda ona herhangi bir telkinde veya eleştiri de bulunmazsınız. Bu doğru bir yaklaşımdır. Ayrıca çocuğa sevdiği yemekleri de yapmak onun iştahını yerine getirebilir.

 

Tabi zayıf çocukların kilo alması için de birçok şey denenebilir. Bunlardan birisi çocuğun katı ve sıvı besin dengesini tutturabilmesidir. Daha doğrusu sıvı besinlerden fazla alıp, katı besinlerden pek beslenmeyen çocuklarda zayıflık görülebilir. Dolayısıyla katı besinlere de yeterince yer ayırmalıdır. Çocuğun masadayken yeterince yemesi için başka şeylerle meşgul olmaması gerekir. Mesela elinde oyuncağıyla yemek yeme, televizyon seyretmesi onun yemeğe olan dikkatini kaçırabilir. Bu da yeterince yememesine yol açabilir.

 

Kalori değeri ve yağ oranı çok düşük olan gıdalar da kilo alımına engel teşkil edebilir. Dolayısıyla çocuğun yapısına uygun olacak şekilde kalori ve yağ oranlarını yeterli miktarda alması gerekir. Ayrıca çocuğun iştahını kapatacak şekilde yemek seçimleri de yapılmamalıdır.

 

Çocuğun Sağlıklı Kilo Alması İçin 4 Etkili Yöntem

Bebeğin Sağıklı Bir Şekilde Kilo Alması

Yayınlanma Tarihi : 15.06.2011

44255

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim