Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ZATÜRRE, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

çocuklarda zatürreÇOCUKLARDA ZATÜRRE, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Zatürre akciğerlerin iltihaplanması durumudur. Akciğerdeki iltihaplanmaya virüsler, bakteriler ve mantar gibi oluşumlar yol açabilmektedir. Ayrıca kimi bronşit sorunu yaşayan çocuklarda da zatürreye çevirme ihtimali bulunmaktadır.

Zatürrenin belirtileri nelerdir?

Çocukta yüksek ateş görülür. Öksürük olur ve bu öksürük zaman içinde balgamlı olabilir. Solunum güçlüğü, halsizlik, hırıltılı nefes alma, ciltte morarma, karın şişliği ve karın ağrısı gibi belirtileri de vardır. Soluk alıp vermesi hızlıdır. Özellikle çocukta nefes alma güçlüğü, morarma ve çok hasta görünüyorsa en yakın bir acil servise götürmek gerekecektir.

Zatürrenin tedavisi nasıldır?

Çocukta eğer zatürre belirtileri görülüyorsa vakit geçirmeden hekime göstermelidir. Hekim kan muayenesi yapacaktır ve akciğer filmi çekilecektir.

Çeşitli virüs ve bakterilerin yol açtığı zatürre durumlarında antibiyotik tedavisi uygulanır ve bu tedavi 10 güne kadar sürmektedir.

Çocukta zatürre ileri durumdaysa solunum güçlükleri de olacaktır. Çünkü iltihaplanmış olan akciğerler kana yeterince oksijen veremeyecektir. Bu da ciddi bir durum sayılır. Bu ve bunun gibi oldukça ağır durumlarda çocuğun hastaneye yatırılarak tevdisi de söz konusu olur.

Erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Tedavi edilemeyen durumlarda hastalık virüsü tüm vücuda yapılabilir. Ayrıca akciğerlerde su toplanması riski de bulunmaktadır.

Çocuk evde yatarken solunum güçlü sorunu için başının altına fazladan bir tane daha yastık koymak solunumunu kolaylaştırır. Ateş düşürmek için hekimin önereceği bir ilaç içirilebilir. Ayrıca çocuğun ateşini düşürmek için vücudunu ıslak bir süngerle silmek faydalı olacaktır. Çocuğun ateşini düşürmeye yönelik olarak bol bol sıvı tüketmesi de iyi gelecektir.

Zatürre riskine karşı çocuğu nasıl korumak gerekir?

Çocuğun tüm aşılamaları zamanında yapılmalıdır. Ayrıca çocuğu zatürreye karşı korumanın en temel kuralı çocuğu enfeksiyonlardan uzak tutmaktır. Bunun için de beslenmesine ve temizliğine dikkat edilmelidir. Çocuğun elleri sık sık ve özellikle yemeklerden önce kesinlikle yıkanmalıdır. Çocuğun yemek yerken kullandığı çatal, bıçak, tabak ayrı olmalıdır. Salgın riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Hasta kişilerden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Çocuğun ve diğer aile üyelerinin özel eşyaları sadece kendilerine ait olmalı ve ayrı tutulmalıdır.

Ev içinde öksüren ve hapşıran kişiler var ise öksürürken ve hapşırırken kollarıyla ağız ve burunlarını kapatmaları istenmelidir. Burun temizlerken mutlaka kağıt mendil kullanılmalı ve hemen ağzı kapalı bir çöp kutusuna atılmalıdır.

Çocuğun bağışıklık sistemini güçlü tutmalıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda zatürre daha kolay oluşur.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Çocuklarda Zatürrenin Evde Tedavisi

Eyvah Çocuğum Yine Öksürüyor

Yayınlanma Tarihi : 20.03.2012

38403

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim